Czy województwo łódzkie kojarzy się Wam z zamkami? Myślę, że nie jest to pierwsza rzecz jaka przychodzi do głowy. Nie ma u nas nic tak okazałego jak Malbork czy Szlak Orlich Gniazd. Krasiczyn i Krzysztopór to też nie tutaj. Nie można się jednak zrażać, bo kilka bardzo ciekawych miejsc można w łódzkim zobaczyć.
Często jednak jest tak, że sam zamek/pałac/dwór to za mało na wycieczkę, dlatego postaramy się pokazać Wam, w jaki sposób, zwiedzając najciekawsze zamki, wypełnić atrakcjami również pozostały czas w ciągu dnia. Bo pomysły na wycieczki jednodniowe w okolicach Łodzi to jeden z naszych sztandarowych projektów. Tym razem pokazujemy go w innym ujęciu.
Zamki, dworki i pałace po północnej stronie województwa łódzkiego
Zamek w Besiekierach
Tam pozostały już tylko ruiny, jednak niezwykle malownicze. Bardzo polecam jako plener zdjęciowy. Można też tak zaplanować wycieczkę, żeby trafić na doroczny turniej rycerski. Plusem jest to, że te ruiny późnogotyckiego zamku zostały częściowo zrewitalizowane. Jest zatem ścieżka dookoła i drewniany mostek prowadzący do wejścia do tego późnogotyckiego zamku. Wstęp do wnętrza ze względu na niebezpieczeństwo jest zabroniony.
Zamek w Łęczycy
Zamek Królewski wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego gościł trzech królów Polski. Kilkukrotnie był też odbudowywany. Obecnie służy jako muzeum, gości też Międzynarodowy Turniej Rycerski.
W okolicy tych zamków warto zajrzeć do romańskiej archikolegiaty w Tumie czy pospacerować po parku w Łęczycy. O tych zamkach i okolicy więcej przeczytacie TUTAJ.
A może odwiedzicie też Wioskę Indiańską Tatanka w Solcy Małej? Warto zwiedzić z pełnym pasji przewodnikiem!
Pałac w Walewicach
Miejsce, które podobno było świadkiem spotkań Napoleona i Marii Walewskiej. To tu przyszedł na świat ich syn. Obecnie znajduje się tam hotel, gdzie można na przykład urządzić przyjęcie weselne. Wart zwiedzenia jest również przypałacowy park oraz stadnina koni.
Zamek w Sobocie
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to pałac, zamek czy dwór. Był wielokrotnie przebudowywany i zmieniano jego przeznaczenie. Położony nad Bzurą, obecnie znajduje się w fazie rewitalizacji. Park już został odnowiony, czekamy teraz na budynek. Zwiedzać można bezpłatnie w weekendy do zmierzchu. Znajduje się w rękach prywatnych.
Zamek w Oporowie
Wielu osobom przypomina domek dla lalek. Jest określany perełką województwa łódzkiego. Otoczony bardzo ładnym parkiem, świetnie nada się na niedzielny spacer. Ponieważ jego historia nie jest tak burzliwa jak innych obiektów, zachował się w bardzo dobrym stanie. Obecnie jest w rękach prywatnych, ale został udostępniony do zwiedzania.
O trzech powyższych obiektach więcej przeczytacie TUTAJ. W ich okolicy warto zobaczyć choćby Piątek, umowny geometryczny środek Polski. A dlaczego umowny? Odpowiedź w linku.
Z Soboty czy Walewic dość blisko jest też do jednych z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej znanych miejsc łódzkiego. Ogród romantyczny w Arkadii, muzeum w Nieborowie czy skansen w Maurzycach zapraszają w swoje progi. Więcej TUTAJ.
Zamek w Uniejowie
Zamek Arcybiskupów to jeden z ciekawszych obiektów na łódzkim zamkowym szlaku. Obecnie działa tam hotel i restauracja. Otoczony pięknym zabytkowym parkiem jest miejscem spacerów kuracjuszy uniejowskiego sanatorium.
Uniejów to nie tylko termy! Zachęcamy Was bardzo do spaceru leśną ścieżką dydaktyczną „Zieleń”. Dlaczego? Zajrzyjcie TUTAJ.
Planując wycieczkę do Uniejowa, warto wziąć pod uwagę:
Zalew Jeziorsko (okolice tamy), czyli kościół prawie w wodzie, świetne mariny i klucze ptaków latające nad głowami.
Można też objechać Jeziorsko dookoła i zobaczyć po drodze kilka ciekawych miejsc.
Spacer z alpakami też nie będzie złym pomysłem.
A ZOO Safari Borysew polecamy szczególnie poza wysokim sezonem.
I jeszcze Ogród Zmysłów w Poddębicach ze znajdującym się tam Pałacem Grudzińskich.
Pałac Grudzińskich w Poddębicach
W Ogrodzie Zmysłów w Poddębicach jest usytuowany pałac Grudzińskich, jeden z najpiękniejszych renesansowych zabytków tej części Polski. Obecnie znajduje się w nim Dom Pracy Twórczej. Otoczony jest fantastycznym ogrodem, w którym nasz czterolatek bawił się doskonale. My również!
Nie przegapcie też w tamtych okolicach folkowych przystanków! Takich murali nie zobaczycie za często!
Zamki, dworki i pałace po południowej stronie województwa łódzkiego
Zamek w Rawie Mazowieckiej
Zamek książąt mazowieckich to obecnie głównie ruiny i zrekonstruowane fragmenty dawnej warowni. Został ukończony w XIV wieku, reprezentuje styl gotycki. Był to największy zamek mazowiecki, miał chronić księstwo przed atakami od południowej strony. Potem jego przeznaczenie zmieniało się zależnie od potrzeb. Niestety w XIX wieku popadł w ruinę.
Po drodze do Rawy zajrzyjcie też w kilka miejsc: Arboretum w Rogowie, kolejka wąskotorowa w Rogowie czy zalew Lisowice to będą doskonałe lokalizacje uzupełniające taką wycieczkę. A i skansen w Lipcach Reymontowskich, gdzie toczy się akcja „Chłopów”, pewnie Was zaciekawi.
Zamek w Drzewicy
Swoim ogromem zachwyca do dziś. To jedne z najlepiej zachowanych ruin w województwie łódzkim. Należał do rodu Drzewickich, został zbudowany w latach 1527-1535 w stylu gotycko-renesansowym. Dzięki temu, że nie był znacząco przebudowywany, można dziś wyobrazic sobie jego wygląd za czasów świetności.
Drzewica znajduje się na samym krańcu województwa. Ale jadąc z Łodzi można zahaczyć o kilka ciekawych miejsc:
Tomaszowską Okrąglicę, czyli Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła, Skansen Rzeki Pilicy i Groty Nagórzyckie
Okolice Spały gdzie warto pospacerować po mieście i po lesie, i Inowłódz ze znajdującym się tam kolejnym zamkiem oraz spożywczakiem w synagodze. Tak, tak, dobrze czytacie 😉
Zamek w Inowłodzu
Wybudowany w połowie XIV wieku, obecnie został częściowo odrestaurowany i zagospodarowany na Gminne Centrum Kultury, bibliotekę i informację turystyczną. Można tam też wziąć ślub, wiemy bo widzieliśmy 😉 Wśród właścicieli można wymienić Władysława Jagiełłę czy Drzewickich (tych od zamku w Drzewicy). Ufundował go natomiast Kazimierz Wielki. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i umacniany.
Zamek w Bąkowej Górze
XV wieczna budowla, która sporo przeszła. Była odnawiana i opuszczana, zmieniała właścicieli i często niepewny był jej los. Pierwszym właścicielem był Zbigniew Bąk. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych, ale za zgodą właścicieli można obejrzeć ruiny z bliska. Trwają dyskusje, czy uważać go bardziej za zamek czy za donżon. Obok znajduje się XVIII-wieczny dwór Małachowskich z bardzo imprezową historią 😉
Zamek w Majkowicach
Blisko tego w Bąkowej Górze, zbudowany w XVI wieku dla rodziny Majkowskich. Można powiedzieć, że to nawet bardziej dwór obronny niż zamek. Do dziś niestety niewiele z niego zostało. Jest to własność prywatna i na terenie obowiązuje zakaz wstępu ze względu na zły stan ruin. Można go oglądać tylko z drogi biegnącej obok.
A będąc w tamtej okolicy koniecznie poszukajcie Małpiego Mostka na Pilicy. Odważycie się po nim przejść? W drodze do Łodzi zajrzyjcie do Sulejowa, do przepięknego klasztoru cysterskiego. To jedno z naszych ulubionych miejsc na mapie naszego województwa. Przeczytacie o tym TUTAJ.
Dwór kapituły krakowskiej w Pabianicach
To jeden z najcenniejszych zabytków Pabianic, dawny dwór obronny. Od lat siedzibę ma tu Muzeum Regionalne. Znajduje się w nim również sala ślubów, podobno ładniejsza niż ta w urzędzie. Przez mieszkańcu zwany jest „zamkiem”. Pochodzę z Pabianic, i pamietam że zawsze właśnie tak był określany.
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Pabianic?
Mamy nadzieję, że zwiedzanie łódzkiego szlakiem zamków, dworów i pałaców będzie dla Was ciekawe. Warto zaplanować wycieczkę tak, żeby jak najlepiej spełniła nasze oczekiwania. My niezmiennie uwielbiamy odkrywanie naszych okolic i pokazywanie Wam tego, co jest u nas interesującego.
Jeśli chcecie być na bierząco z ciekawymi miejscami w łódzkim, zapraszamy do zostania z nami dłużej też tutaj:
Uwielbiam Zamki i takie miejsca z tajemnicą 🙂
My też 🙂
Zawsze lubiłam zwiedzać zamki, ich szczególny klimat, okno, przez które można zajrzeć w przeszłość.
Dokładnie tak 🙂 Mają w swoich murach zapisaną historię, często bardzo burzliwą i ciekawą.
jest co zwiedzać, chociaż i w moich okolicach (lubelskie) mam tez parę ciekawych miejsc i też można u nas spacerować z alpakami 🙂
Alpaki i spacery z nimi zrobiły się teraz bardzo popularne. Warto pamiętać, żeby na taki spacer wybrać odpowiednie miejsce które zapewnia zwierzętom życie w dobrostanie 🙂
Województwo łódzkie jest przez nas w dużej części nieodkryte. ZOO Safari jest boskie.
To warto zmienić ten stan i odkryć je dokładniej. Jest tego warte!
A ja do Bieszczad jeszcze nie dotarłam! Chociaż marzy mi się pochodzenie po bieszczadzkim szlaku…:)
My też dotarliśmy późno, po 30-stce 😉 Ale zakochaliśmy się na zabój!
Dobrze wiedzieć o takich miejscach, dzięki za podzielenie się 🙂
Proszę 🙂 Super, że się przyda.
spaaaacer z alpakami! marzenie! <3 w koncu muszę je spełnić!
Polecam! Relaksujące doświadczenie 🙂