Łowicz i Głowno, czyli miejsca warte odwiedzenia z dzieckiem. Samemu zresztą też

Nie trzeba wcale wyjeżdżać daleko, żeby zobaczyć coś ciekawego. W okolicach Łodzi mamy wiele takich miejsc, do których warto zajrzeć. Dziś przybliżymy Łowicz i Głowno. Czemu akurat tam? Łowicz to kawał regionalnej historii naszego kraju. Chyba każdy słyszał o łowickich wycinankach. A gdzie można najlepiej poznać historię regionu?

Skansen w Maurzycach

Charakterystyczne niebieskie domy są bardzo „instagramowe”, jest więc duża szansa, że już je widzieliście. To jednak takie miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Wiem co mówię, bo od wielu lat bywam w tych okolicach średnio raz w miesiącu, a tam byłam pierwszy raz… Teraz żałuję, że tak późno.

Ogólnie skanseny średnio mnie ciekawią, ale ten jest wyjątkowy. Podczas przyjemnego i odprężającego spaceru można podziwiać architekturę wsi łowickiej. Chałupy, szkoła, dom nauczyciela, czy jeden z ostatnich fantastycznych eksponatów, kościół z Wysokienic. Każda z tu wymienionych oraz wszystkie pozostałe ekspozycje to coś, co zostaje w pamięci. Na temat historii tego miejsca można poczytać na ich stronie internetowej.

Dojazd z Łodzi (około 50 km) czy z Warszawy (ok. 80 km) sprawia, że jest to doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę. Bilet normalny to 10 zł, ulgowy 6 zł. Dzieci do 3. roku życia wchodzą za darmo.

A czemu tak bardzo nam się podobało, zobaczcie na zdjęciach.

Park Romantyczny w Arkadii

Będąc w tamtych okolicach warto do niego zajrzeć. Księżna Helena Radziwiłłowa przez ponad 20 lat tworzyła i udoskonalała swój wymarzony ogród. Po dokładną historię odeślę Was do źródła, czyli strony muzeum. To, co nas urzekło to przepiękny układ parku oraz ruiny budowli dodające właśnie romantyzmu.

Można tu zobaczyć rekonstrukcję akweduktu z 1784 roku. Niedaleko jest Łuk Kamienny, który stanowił oprawę widokową Świątyni Diany od strony wschodniej. Był też oprawą głównej osi widokowej ogrodu. Sama Świątynia Diany to najważniejsza budowla w ogrodzie, którą można zwiedzać również w środku. Oprócz tego w Arkadii jest też Dom Murgrabiego z 1795 roku.

Dojazd samochodem: z Warszawy oraz z Łodzi autostrada A2 (zjazd – węzeł Skierniewice, na rondzie 3 zjazd na Nieborów)

Bilety:

Ogród i Świątynia Diany

 • 16 zł – normalny
 • 10 zł – ulgowy
 • 1 zł – dzieci i młodzież (ucząca się) 7– 26 lat
 • 36 zł – normalny – łączony Nieborów i Arkadia
 • 22 zł – ulgowy – łączony Arkadia i Nieborów
 • 2 zł – dzieci i młodzież (ucząca się) 7–26 lat – łączony Arkadia i Nieborów

Godziny otwarcia i dni bezpłatne:

 • Kwiecień – Od wtorku do niedzieli od godz. 10 do godz. 16. We wtorki wstęp bezpłatny.
 • Od maja do września – Codziennie od godz. 10 do godz. 18. W poniedziałki (poza świętami i długimi weekendami) wstęp wolny.
 • Październik – Od wtorku do niedzieli od godz. 10 do godz. 17. We wtorki wstęp bezpłatny.
 • W okresie zimowym listopad -marzec wstęp jest darmowy. Zwiedzać można od godz. 10 do zmierzchu.

Świątynia Diany w Arkadii udostępniona jest zwiedzającym od 1 kwietnia do 31 października.

Zespół Pałacowo-Ogrodowy w Nieborowie

Znajduje się około 3 kilometrów od Parku Romantycznego w Arkadii. Teren ogrodu jest dość spory, a że jest co oglądać trochę czasu trzeba sobie na niego zarezerwować. Jest to ogród barokowy, regularny w kształcie z paterami kwiatowymi, labiryntami z bukszpanu oraz szeroką aleją lipową wytyczoną na osi terenu. Byliśmy po raz pierwszy zimą i nawet w tak niesprzyjającym dla parków okresie zachwycaliśmy się nim. Obiecaliśmy sobie, że wrócimy jak będzie ciepło i zielono. Sam pałac był niestety zamknięty dla zwiedzających i jest to kolejny powód do powrotu.

Najbardziej zaciekawiła mnie historia jednego z drzew: platana posadzonego około 1770 roku. Jest to drzewo „po przejściach” wspierane obecnie przez specjalnie ustawiony obok niego słup. Drzewo było wielokrotnie ratowane przed zagładą, a jak dokładnie, możecie przeczytać na tablicy obok niego.

Bilety:

Pałac, Ogród, Manufaktura Majoliki

 • 26 zł – normalny
 • 16 zł – ulgowy
 • 1 zł – dzieci i młodzież (ucząca się) 7–26 lat
 • 36 zł – normalny – łączony Nieborów i Arkadia
 • 22 zł – ulgowy – łączony Nieborów i Arkadia
 • 2 zł – dzieci i młodzież (ucząca się) 7–26 lat – łączony Nieborów i Arkadia

Ogród i Manufaktura Majoliki

 • 16 zł – normalny
 • 10 zł – ulgowy
 • 1 zł – dzieci i młodzież (ucząca się) 7–26 lat

Oprowadzanie po Pałacu dla turystów indywidualnych

 • 10 zł od osoby (dzieci do lat 12 bezpłatnie)

Godziny otwarcia:

 • 1 stycznia – 29 lutego: muzeum jest nieczynne
 • 1 marca – 31 marca: poniedziałek – niedziela / godz. 10.00–16.00, poniedziałek – wstęp wolny
 • 1 kwietnia – 30 października: poniedziałek – niedziela / godz. 10.00–18.00, poniedziałek – wstęp wolny
 • 1 listopada – 30 listopada: poniedziałek – niedziela / godz. 10.00–16.00, poniedziałek – wstęp wolny
 • 12 kwietnia i 1 listopada – muzeum nieczynne

Ostatni zwiedzający wchodzą do wnętrz ekspozycyjnych (Pałac, Manufaktura Majoliki, Świątynia Diany) 30 minut przed zamknięciem.

Zalew Mrożyczka w Głownie

Jadąc z Łowicza do Łodzi warto zatrzymać się w Głownie. A latem nawet przyjechać specjalnie na cały dzień. Co tam jest ciekawego w takim razie?

Zalew Mrożyczka to bardzo dobrze pomyślany kompleks wypoczynkowy. Mamy tu naprawdę fantastyczny właściwie nowy plac zabaw. Jest też drugi, mniejszy, na plaży przy wodzie. Można skorzystać z siłowni zewnętrznej, parku linowego oraz tras spacerowych. Latem warto popatrzeć na pokazy sportów wodnych, poleżeć na leżakach, czy pod hawajskimi parasolami. Jest też wodny plac zabaw z dmuchańców. Dodatkowo mamy molo widokowe i altanę koncertową. Oczywiście można również wypożyczyć kajaki czy rowery wodne oraz pograć w siatkówkę plażową. Grilla też można zrobić. Czego latem chcieć więcej? My byliśmy późną jesienią i też było bardzo przyjemnie.

Wisienką na torcie jest najnowocześniejszy w Polsce wakepark, na którym mogą szaleć miłośnicy wakeboardingu, czyli sunięcia po wodzie na desce przypominającej snowboardową napędzanej za pomocą liny zamocowanej na wyciągu. Mieliśmy okazję podziwiać to w ostatnim dniu sezonu. Jest widowiskowo!

Tak blisko Łodzi i tak super, czyli podpowiadamy Wam pomysł na całodniową wycieczkę w okresie poza wakacyjnym. Bo w wakacje Zalew Mrożyczka warto odwiedzić osobno 🙂

56 komentarzy Dodaj swój
 1. Jakie cudowne miejsca. MIeszkamy całkiem niedaleko więc wpisuję na listę podróży, bo widzę, że warto 🙂

 2. zatrzymałam się na dłużej u Ciebie, bo zdjęcia mega wyszły. Uwielbiam takie klimaty. Zauroczył mnie ten zielony płot. Mega klimatycznie mieliście.

 3. Uwielbiam takie miejsca. Fajnie jest się cofnąć w czasie. Zobaczyć jak kiedyś ludzie żyli w takich chatkach, łyknąć kawałek historii. Niedaleko Zielonej góry też jest taki skansen, Kiedyś tam często jeździłam jak mieszkałam w Polsce, nawet należałam do twórców ludowych i brałam udział w Kaziukach i imprezach organizowanych przez Muzeum Etnograficzne. Robiłam pierniczki 🙂 Dlatego takie miejsca są mi bardzo bliskie i warte zwiedzania.

 4. A Ty wiesz, że byłam wszędzie poza skansenem. W Arkadii pięknie jest również kiedy spadnie śnieg.

 5. Maurzyce odwiedziłam około 30 kat temu. Obiecałam sobie, że zabiorę tam Jasia. Dzięki za inspiracje. Chętnie się tam wybierzemy.

 6. Piękne miejsce;) To zdecydowanie są moje klimaty! Uwielbiam takie miejsca, więc może uda się nam tam kiedyś dotrzeć.

 7. Fajne miejsce. Jednak jesteśmy z Wrocławia i dla nas to jednak kawał drogi, choć jak będziemy w okolicy to może zajrzymy. Park z ruinami przepiękny, bardzo klimatyczny. Tylko czekać wiosny 🙂

  1. Jest to najbardziej kolorowy skansen jaki widzieliśmy, a w sumie trochę ich już było. Szczególnie warto go zobaczyć w słoneczny dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.