Skanseny kolejowe w województwie łódzkim. Skansen Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznicach, Parowozownia Skierniewice i Kolej Rogowska

Nie musicie być fascynatami kolei, żeby te miejsca Was zaciekawiły. Szczególnie, jeśli szukacie atrakcji dla całych rodzin. Są one różne, a jednocześnie związane ze sobą wspólną tematyką kolejową. Warto poznać je wszystkie, a wycieczki połączyć ze zwiedzaniem ciekawych miejsc w okolicy. Ogrom pomysłów na podróże po łódzkim znajdziecie TUTAJ.

Skansen Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznicach

To najmniej znane miejsce z naszego zestawienia. Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy, jaki skarb kryje się za płotem w niepozornej dzielnicy Karsznice w Zduńskiej Woli. A to błąd. Nas oprowadzał jeden z założycieli i wielki pasjonat kolei, Pan Czesław Boczek. Bilety kosztują bardzo symbolicznie, nie więcej niż 5 zł. Warto jednak wydać dodatkowe 20 zł na zwiedzanie z przewodnikiem. To będzie zupełnie inne doświadczenie, kiedy na bieżąco przy każdym eksponacie będziecie poznawać jego historię. Dzięki temu wejdziecie też do kilku udostępnionych wagonów. Dzieci będą zachwycone. Misją miejsca jest zachowanie zabytków techniki polskiej kolei. A jest ich tam niemało. Niby niewielki obszar, a nam zeszło ponad dwie godziny na oglądaniu i pogawędkach z Panem Czesławem. Wiele lat pracował na kolei, chciał ocalić od zniszczenia szczególnie lokomotywy związane z Karsznicami i magistralą węglową Śląsk – Porty.

„Do taborowych perełek należy niewątpliwie amerykański parowóz towarowy Ty246-22. Nazywano je potocznie “Trumanami” lub “Amerykanami”. Ten będący w Karsznicach to jedyny egzemplarz jaki zachował się w Polsce. W USA wyprodukowano dla PKP 100 takich parowozów, spośród których aż 70 pracowało w Karsznicach.” – czytamy na stronie obiektu. Ale znajdziecie tam o wiele więcej ciekawostek, jak choćby wagonik kolejowy z Gubałówki. W Izbie Historii znajdziecie działająca makiety wagonów. A w nowym pawilonie jest makieta kolejowa uwielbiana przez dzieci.

Acha, ważna kwestia. Godziny otwarcia są dość nietypowe, trzeba wziąć to pod uwagę. Zamknięte jest w poniedziałek i sobotę, a w pozostałe dni otwarte od 11 do 15. Byliśmy tam już kilka razy, zdjęcia również były robione podczas kilku wizyt i doskonale widać na nich, jak miejsce się zmienia. Przybywa wagonów, eksponaty są remontowane i malowane. Takie miejsca powinny żyć.

Parowozownia w Skierniewicach

Zdjęcia wachlarzowni i obrotnicy to wizytówki skierniewickiej parowozowni. Ale co w ogóle oznaczają te słowa? Hala wachlarzowa to swego rodzaju garaż i warsztat dla parowozów, które w miarę potrzeb wjeżdżały lub wyjeżdżały na zewnątrz i za pomocą acentrycznej obrotnicy były rozdysponowywane na odpowiednie tory. Łatwo to sobie wyobrazić patrząc na zdjęcie, ono powie więcej niż słowa. Robi wrażenie, prawda?

Oprócz tego znajdziemy tu mnóstwo jednostek taboru kolejowego w różnym stanie, część to unikaty nawet w skali Europy. Obiekt prowadzą wolontariusze, miłośnicy kolejarstwa. I to jest największa wartość, ludzie z pasją. Zwiedzanie jest możliwe właściwie tylko w dni otwarte, wtedy też przewodnicy oprowadzają po różnych zakamarkach i pokazują mnóstwo ciekawostek, jak choćby sposób podgrzewania foteli w wagonach pasażerskich. Ciekawi? Musicie się tam zatem wybrać. Terminy podane są na stronie Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei ze Skierniewic. Zwiedzanie jest bezpłatne, warto jednak wrzucić datek do puszki lub wpłacić drobną kwotę na konto lub zrzutkę, żeby pomóc w utrzymaniu miejsca.

Będąc tutaj, warto podjechać kawałek i zobaczyć pięknie odnowiony skierniewicki dworzec kolejowy. Zabytkowy budynek to wizytówka miasta i jeden z najładniejszych tego typu obiektów w Polsce.

W okolicy można jeszcze zwiedzić bardzo ciekawe okolice Łowicza KLIK! Psst, są tam jedne z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji łódzkiego.

Kolej Rogowska

Zabytkowa, wybudowana w 1915 roku Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała, to trzecie miejsce w łódzkim prowadzone przez miłośników kolejnictwa i wolontariuszy. Wiedzieliście, że linia kolejowa łącząca Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską działa już od 105 lat? I jak najbardziej nadal można wyruszyć tam w podróż na szynach, choć tylko na wybranym odcinku. Niestety, część torów pomiędzy Jeżowem i Rawą Mazowiecką jest w złym stanie technicznym. W niektóre niedziele dostępne są kursy na trasie z Rogowa do Jeżowa. Obowiązują odpłatne bilety, cennik znajdziecie na ich stronie internetowej. Kolej działa zarówno latem jak i zimą, są m.in pociągi Mikołajkowe. Na stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy działa muzeum z lokomotywami, wagonami i kolejowym pługiem śnieżnym (działającym!). Można też spróbować przejażdżki drezyną, a co! Warto w życiu mieć dystans i bawić się zwiedzając takie miejsca.

Tuż obok znajduje się przepiękne arboretum. Koniecznie musicie tam zajrzeć KLIK!

Zajezdnia Muzealna Brus w Łodzi

Już nie kolejowo, ale jakoś tak od początku pasowała nam do tego zestawienia. W końcu można tu zobaczyć pojazdy na szynach! Łódzka, nieczynna już zajezdnia tramwajowa na Brusie również daje możliwość bezpłatnego zwiedzania podczas dni otwartych. I wydaje się nam, że eksponaty znajdujące się tutaj wzbudzą uśmiechy na Waszych twarzach. Bo stare autobusy PKS, dymiące Ikarusy, Jelcze, Autosany czy dawniej jeżdżące po Łodzi tramwaje zna chyba większość z nas. Wzbudzają sentyment i wiele wspomnień. Mają szansę przetrwać dzięki zapaleńcom, którzy chcą je remontować i ratować. Czasem wręcz z kompletnej ruiny. A w ramach atrakcji można skasować bilet na starego typu kasownikach. Do wielu pojazdów można wejść i pozwiedzać je w środku.

Jednym ze sztandarowych projektów Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi jest Tramwajowa Linia Turystyczna. Kursują na niej pięknie odremontowane zabytkowe tramwaje i autobusy. To wielka przyjemność oglądać miasto z takiej perspektywy. Na tych liniach obowiązują standardowe opłaty jak za komunikację miejską.

Jak informuje KMST „2021 rok przyniósł spore zmiany. Powstała nowa inicjatywa pod nazwą Łódzkie Linie Turystyczne. Nowa formuła łączy przejazdy zabytkowymi tramwajami na linii 0 oraz historycznymi autobusami na linii 100. Po szynach pojedziemy z krańcówki Północna w Parku Staromiejskim, przez przystanek Piotrkowska Centrum, do krańcówki przy placu Niepodległości. Natomiast na kołach wyruszymy od skrzyżowania Kościuszki/Mickiewicza, przez Park Zdrowie i ZOO na Retkinię, a w wybrane niedziele do Zajezdni Muzealnej Brus.”

Jak widzicie, łódzkie to naprawdę ciekawy region, w którym można wiele zobaczyć. My z wielką przyjemnością zwiedzaliśmy te miejsca.

2 komentarzy Dodaj swój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.