Gdzie iść w łódzkim na spacer do lasu?

Zastanawiacie się czasem, jakie miejsce wybrać na spacer? Chcielibyście pojechać do lasu, ale nie wiecie gdzie? Postaramy się pokazać Wam naszym zdaniem najpiękniejsze lasy okolic Łodzi. Ale jednocześnie takie, gdzie do zobaczenia jest coś więcej niż sam las. Lasy w województwie łódzkim mają bardzo wiele do zaoferowania. Każdy znajdzie jakieś miejsce odpowiednie dla siebie na wypoczynek koło Łodzi.

Podczas naszych wycieczek jednodniowych (KLIK!) po łódzkim poznaliśmy bardzo wiele pięknych miejsc. Ponieważ ciągnie nas do natury, to projekt pod roboczym tytułem „gdzie do lasu blisko Łodzi” właśnie przekazujemy w Wasze ręce. Chcemy, żeby ten przewodnik pozwolił Wam wybrać idealne miejsce odpoczynku dla siebie i swojej rodziny. Będzie zatem kilka miejsc w mieście, ale będzie też kilka takich, gdzie trzeba kawałek dojechać.

Łódzkie lasy w granicach miasta

Las Łagiewnicki

To jeden z największych kompleksów leśnych w obrębie miasta w Europie. Bardzo różnorodny, z miejscami dzikimi i miejscami z infrastrukturą wypoczynkową. Są tam kilometry ścieżek spacerowych, cudowny leśny plac zabaw, obiekt rekreacyjny ze stawami w Arturówku i najstarsze łódzkie budynki – kapliczki św. Rocha i św. Antoniego.

Jest tam jeszcze o wiele więcej. Wszystkie zakamarki możecie odkryć w dedykowanym temu miejscu wpisie:

Uroczysko Lublinek

Mieszkając w Łodzi od wielu lat (a Piotrek od urodzenia) jakoś do tej pory nie trafiliśmy na to miejsce. Zmieniło się to podczas zbierania materiałów do leśnego przewodnika. Najbardziej charakterystyczny punkt Uroczyska to staw Bielice. Miejsce spotkań, pikników i spędzania czasu na łonie natury szczególnie dla mieszkańców pobliskiej Retkini. Las jest bardzo zróżnicowany, od suchych siedlisk po mokradła. Wytyczone ścieżki spacerowe i parkingi pozwalają na aktywne spędzenie czasu wsród przyrody i prowadzą do najciekawszych zakątków leśnych. Warto poszukać trochę ukrytej między drzewami kładki wśród mokradeł czy śródleśnych stawów. Znajdziecie też tutaj piękne śródleśne łąki. Przy parkingu stoi tablica z zaznaczonymi ścieżkami spacerowymi i najciekawszymi punktami do zobaczenia.

Las Ruda Popioły

(niebawem)

Lasy poza Łodzią

Las Wiączyński

Leży bardzo blisko Łodzi, ale już poza granicami miasta. Jadąc od strony Wiączynia należy skręcić za szkołą. Tam jest parking leśny. W nawigacji warto wpisać “cmentarz wojenny”. Pochodzi z czasów I wojny światowej i pochowani są na nim głównie żołnierze radzieccy i niemieccy. Długo był zapomniany, obecnie został zaopiekowany i zadbany. Zamieszczamy zdjęcie kartki powieszonej przy wejściu, możecie przeczytać historię cmentarza. Polecamy, bo jest bardzo interesująca. A od strony Ksawerowa, Teolina i Lipin znajduje się drogowskaz na Miejsce Pamięci Narodowej, gdzie auto można zaparkować przy polnej drodze. Jest to mogiła zbiorowa Obywateli Polskich zamordowanych tam przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Las Wiączyński to oczywiście nie tylko miejsca historyczne. Spacery to podstawa. Ale naszym zdaniem to też idealne miejsce na rowery. Teren lasu jest ogromny i pieszo trudno jest go poznać. Ale rowerami to już zupełnie inna bajka. Do tego sporo tam jest powalonych pni, na których można ćwiczyć równowagę. Znaleźliśmy też szałas, który stanowi świetną bazę do zabawy dla dzieci. Obok leśniczówki jest też wydzielone miejsce na ognisko, a w środku lasu znajdzie się mały zbiornik wodny. Nudy zatem nie ma. A wiecie, od czego nie mogliśmy oderwać oczu przez cały spacer? Od runa leśnego. W CAŁYM lesie wiosną jest jeden wielki zawilcowy dywan. Coś niesamowitego.

Rezerwat Przyrody “Parowy Janinowskie”

To jedyne takie miejsce w województwie łódzkim. Położony niedaleko Brzezin, mało znany las w naszym województwie. Powstał, aby zachować fragmenty lasu bukowego z kompleksem erozyjnych parowów, chrakterystycznych dla strefy krawędziowej Wzniesień Łódzkich. Obejmuje on część największego w Polsce środkowej lasu bukowego i chroni system parowów powstałych w wyniku erozji spowodowanej działalnością rolniczą. Łączna długość parowów wynosi około 2,5 kilometra, a najgłębsze miejsca sięgają 8 metrów. Na dnie znajduje się kilka ogromnych, ponad 4-metrowych głazów narzutowych .

Parowy zaskoczyły nas niesamowicie pozytywnie. Młody miał tam jeden wielki leśny plac zabaw (co widać na zdjęciach). Po tym spacerze do prania było wszystko, co miał na sobie. Ale to tylko oznacza, że miejsce ma jego rekomendację 👍👦 Spacer zajmie Wam około godzinki (proponujemy wracać tą samą drogą jaką dotrzecie do końca wąwozów).

Auto można zostawić albo na parkingu leśnym w Janinowie, albo pod lasem na skraju wsi Anielin. Z Janionowa do samych parowów macie około pół godziny spaceru przez las. Parkując w Anielinie jesteście właściwie od razu na miejscu. Jak znajdziecie się już na miejscu z ławeczkami i tablicą parku, kierujcie się w lewo (jeśli patrzycie w stronę lasu) ścieżką wzdłuż krawędzi lasu. Wtedy dotrzecie do najciekawszych widoków.

Lasy w okolicach Spały

Położone są w większości w obrębie Spalskiego Parku Krajobrazowego. To jedne z ładniejszych lasów łódzkiego, jakie widzieliśmy. Można po prostu iść wśród drzew i chłonąć przyrodę. Można też poszukać kilku ciekawych miejsc. Bunkry w Konewce i w Jeleniu to jedne z bardziej charakterystycznych punktów takiej wycieczki. Dzieci pewnie bardziej zainteresuje sosna na szczudłach rosnąca pomiędzy Spałą a Inowłodzem. Do sosny prowadzi ścieżka edukacyjna nad brzegiem Pilicy rozpoczynająca się przy Domu Pamięci.

Więcej dokładnych informacji znajdziecie tutaj:

Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła” w Tomaszowie Mazowieckim

To miejsce wyjątkowe na mapie regionu. Stanowi jeden z flagowych produktów turystycznych Tomaszowa Mazowieckiego. Najciekawiej jest na końcu ścieżki edukacyjnej. Są tam krasowe wywierzyska, które mają właśnie niebieski kolor. Jest on wynikiem zjawiska o charakterze optycznym. Czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, przepuszcza zaś odbite od białego, piaszczystego dna fale niebieskie i zielone, które obserwujemy. Odcień Niebieskich Źródeł jest w związku z tym zależny od pory dnia oraz pogody.

Więcej poczytacie tutaj:

Bronisławów i trasy biegowe

W okolicy hotelu Magellan nad Zalewem Sulejowskim są piękne lasy z nowymi wytyczonymi ścieżkami biegowymi. Dwie długości trasy idealne nawet dla początkujących. A do tego bliskość zalewu pozwala choć na chwilę zajrzeć nad wodę. O tym i o Borkach (następny punkt) poczytacie więcej tutaj:

Wolę Borki od Majorki

Już zawsze w moich wspomnieniach to hasło będzie zajmować szczególne miejsce. Wakacje młodości 😉 A w okolicy wymarłego Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Borki” nadal jest mnóstwo pięknych lasów. Można spacerować od strony ośrodka albo od ul. Leśnej przy morsowisku. Ścieżką tuż nad zalewem albo w głębi lasu. Warto poszukać zjeżdżalni nad brzegiem, która jest symbolem dawnej świetności tego miejsca. Wszystkie szczegóły znajdziecie tutaj:

Rezerwat Duża Woda koło Pabianic

Jezior Duży, czyli właśnie rezerwat Duża Woda, to jeden z ciekawszych lasów w okolicy Pabianic. Sporo ścieżek spacerowych prowadzi do centralnego punktu, czy śródleśnego stawu. Można go obejść dookoła czy zrobić piknik przy brzegu. Jezioro ma status pomnika przyrody. Najlepiej wygląda po deszczu, jak jest więcej wody. Po wskazówki dojazdu polecam zajrzeć do tego tekstu, bo nie jest to takie proste 😉 Ale warto!

Samolot Łoś z dłutowskiego lasu

W lasach wsi Dłutówek, pomiędzy Pabianicami i Bełchatowem, znajdziecie pomnik samolotu Łoś z czasów II wojny światowej. Jest dokładnie w tym miejscu, gdzie go zestrzelono. Częściowo odrestaurowany, częściowo są tam oryginalne elementy rozbitego samolotu. To interesujący punkt podczas spaceru po tamtejszych lasach. A więcej szczegółowych informacji znajdziecie tutaj:

Załęczański Park Krajobrazowy

Okolice Wielunia to krajobraz trochę jurajski. Lasy i otwarte tereny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego zapewnią Wam mnogość ciekawych miejsc na kilka spacerów. Granatowe Źródła, Góra św. Genowefy, Rezerwat Węże, Wronia Woda. To tylko kilka miejsc, które mogą być celem Waszych wycieczek.

I Wielki Łuk Warty. Rzeka zakręca na tym odcinku i prezentuje się wyjątkowo malowniczo. Zawsze też można pojechać tam np na weekend i przenocować w hotelu w samym środku lasu. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie tutaj:

Drogowy Odcinek Lotniskowy w Rossoszycy

DOL – to tzw. Drogowy Odcinek Lotniskowy z normalnym ruchem samochodowym. Służył tylko do lądowania awaryjnego. Na obu końcach DOL w Rossoszycy nadal są płyty postojowe, obecnie zamienione na parkingi oddzielone od szosy barierką. A przy parkingach są piękne lasy. To świetne miejsce na rodzinne długie spacery. Za to w samej miejscowości Rossoszyca stoi kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca. Położony nad sporym stawem, jest przykładem drewnianego budownictwa sakralnego z XVIII w. Wygląda bardzo klimatycznie.

Ścieżka dydaktyczna „Zieleń” w Uniejowie

Każdy zna Uniejów z term. Ale mało kto wie, że tuż obok jest rewelacyjna ścieżka dydaktyczna w lesie. Mało ludzi, las, spokój i przy okazji coś ciekawego do zobaczenia. Spełnia zatem wszystkie założone kryteria! Kody QR pozwolą Wam dowiedzieć się mnóstwa cennych informacji o zwierzętach i ekosystemach tych terenów. Będzie widok na żerowiska bobrów, będą mostki i ławki do odpoczynku. Raj dla mniejszych i większych oraz pomysł na super spacer! Pełne okrążenie to trochę ponad 3 kilometry. Więcej zdjęć i informacji znajdziecie tutaj:

Żeby pokazać Wam różnorodność i wybór lasów w łódzkim, materiały zbieraliśmy przez wiele miesięcy. Mamy nadzieję, że ten przewodnik pozwoli Wam zaplanować miłe rodzinne spacery na łonie przyrody. A my dalej szukamy, i jak coś ciekawego znajdziemy to na pewno się tym podzielimy i dodamy tutaj do posta. Będzie nam miło, jak udostępnić ten materiał dalej 🙂

5 komentarzy Dodaj swój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.