Las Łagiewnicki – jesteś pewien, że znasz jego zakamarki?

Pozostałość po wielkiej Puszczy Łódzkiej, jeden z największych w Europie kompleksów leśnych w obrębie miasta. Wiedzieliście o tym? Mamy w pobliżu ogromny skarb, zielone płuca Łodzi, z których wszyscy chętnie korzystamy. Piotrek jeździ tam często biegać, rodzinni odbywamy tam długie spacery. Można się tam nawet zgubić. Tak, tego też doświadczyliśmy 😉 Ale czy jest tam co robić poza tym? Oczywiście, że tak! Jest to kopalnia atrakcji!

Las Łagiewnicki – atrakcje dla dzieci

Kąpielisko wraz z wodnym i zwykłym placem zabaw w Arturówku, leśny plac zabaw w okolicy pałacu Heinzla czy Akademia Leśnego Przyjaciela to tylko kilka możliwości. Dzieciaki na pewno nie będą się nudzić, wręcz myślę, że po całym dniu padną jak muchy. Co jest pożądanym przez rodziców zjawiskiem. Zapraszamy Was dziś na wycieczkę po naszym zdaniem najciekawszych zakątkach Lasu Łagiewnickiego.

Okolice Klasztoru Franciszkanów

To najbardziej obfitujący w atrakcje fragment „Łagiewnik”. Parkując auto w okolicy krańcówki autobusowej przy szpitalu (na ul. Okólnej), w zasięgu niedługiego spaceru macie kilka interesujących miejsc. Warto spojrzeć na załączoną w dalszej części tekstu mapkę, dzięki czemu łatwiej będzie się odnaleźć w tych wszystkich ścieżkach.

Klasztor Franciszkanów

Miejsce z historią, gdzie na przestrzeni lat wydarzenia odcisnęły swoje piętno. Były tam m.in. szkoła, dom dla biedoty czy wojskowe warsztaty samochodowe. Zakonnicy powrócili do Łagiewnik dopiero po wojnie. Jako ciekawostkę możemy Wam zdradzić, że był to jeden z kościołów, które rozważaliśmy jako miejsce naszego ślubu.

Kapliczki z Pustelni

Kapliczki św. Rocha oraz św. Antoniego to dwie barokowe, drewniane kapliczki. Szukajcie przy skrzyżowaniu Wycieczkowa/Okólna. Kapliczka św. Antoniego jest najstarszym zabytkiem na terenie Łodzi, w środku bije źródełko, przez wielu uznawane za cudowne. Jest to swego rodzaju studnia, z której można nabierać wodę.

Przed II wojną światową kapliczek było 6, niestety nie wszystkie przetrwały do naszych czasów. Te ocalałe były kilka razy remontowane i zabezpieczane, żeby mogły cieszyć pielgrzymów i innych odwiedzających jeszcze bardzo długo. Faktem, o którym nie wiedziałam wcześniej, jest to, że kapliczka św. Antoniego najpierw została wybudowana na miejscu obecnego klasztoru, a dopiero potem przeniesiona kilometr dalej na obecne miejsce zwane Pustelnią.

Łagiewniki Park

Nie chodzi o nowe osiedle 😉 Tak nazywa się właśnie teren leśny w okolicy klasztoru oo. Franciszkanów i wspomnianych kapliczek. Wystarczy przejść na drugą stronę ul. Wycieczkowej i spacerować wzdłuż stawów lub różnymi leśnymi dróżkami. Napotkamy wiele tablic informacyjnych o życiu lasu oraz upamiętniających różne miejsca, które kiedyś się tam znajdowały (jak np. stara gorzelnia). My znaleźliśmy również „leśny pumptrack”, jak go Młody nazwał. Nie mógł sobie odpuścić testu!

Jak się po tym terenie poruszać, żeby niczego ciekawego nie przegapić, podpowie Wam mapa ścieżki przyrodniczo-historycznej. Pokazuje najciekawsze i najcenniejsze obiekty na trasie. My kierowaliśmy się właśnie nią. Oraz czasem zbaczaliśmy nieco z trasy 🙂

Na końcu ścieżki, nad stawami, za betonowym płotem, znajduje się pałac Ludwika Heinzla, który obecnie jest w rękach prywatnych i nie ma do niego dostępu. Sukcesywnie trwa jego remont i odbudowa. To ważne, ponieważ w swojej historii, szczególnie tej okresu wojennego, bardzo wiele przeszedł i został bardzo poważnie zniszczony. Spalono księgozbiór i dokumentację, zdewastowano wnętrza. Niestety, Las Łagiewnicki ma więcej smutnych wspomnień z tego czasu, ale to nie jest tekst, który ma podjąć takie tematy.

Same stawy są pięknym plenerem zdjęciowym i super relaksującym miejscem na spacer. Można przysiąść na ławeczce albo poobserwować ptaki. Atmosferę tej okolicy najlepiej oddadzą jednak zdjęcia.

Akademia Leśnego Przyjaciela

Skręcając w lewo przy betonowym murze przed pałacem Heinzla, po kilku minutach dojdziecie do małego raju dla dzieci. Na tyłach siedziby Leśnictwa Miejskiego Łódź przy ul. Łagiewnickiej 305 jest właśnie takie miejsce. W Akademii Leśnego Przyjaciela można jednocześnie uczyć się i bawić.

Dowiecie się, jak wysoko rosną najwyższe drzewa, jak zbudowane są warstwy lasu oraz podejrzycie domki dla owadów. Życie stawu też przestanie być tajemnicą. Tuż obok znajduje się paśnik dla zwierząt, który zimą pewnie wypełniony jest sianem. My spędziliśmy tam sporo czasu, czytając Młodemu tablice i odpowiadając na milion pytań. Przydały się moje studia z biologii 😉 Nadleśnictwo organizuje też lekcje w terenie, często korzystają z nich szkoły i przedszkola.

Leśny plac zabaw

Jest ściśle związany z Akademią. Nauka przedzielona jest tu aktywnością sportową. Można ćwiczyć równowagę, podskoki i świetnie się przy tym bawić. To swego rodzaju tor przeszkód, z którym (czasem z drobną pomocą) poradzą sobie już trzylatki. Bywaliśmy tam dawno temu na pierwszych randkach, potem jakoś nam to miejsce uleciało z pamięci. A niesłusznie!

Górka widokowa Rogi

Jadąc w stronę parkingu „kaloryfer” przy ul. Wycieczkowej, należy skręcić w ul. Łupkową. Trzeba minąć szkołę i Orlik, aż dojedziecie do gruntowego parkingu u podnóża górki. Jest on doskonale widoczny z ulicy. „Górka śmieciowa” powstała z gruzów burzonych starych zabudowań podczas budowy Retkini i Teofilowa. Obecnie przysypana jest ziemią i porośnięta roślinnością. Ze szczytu rozciąga się widok na panoramę Łodzi. Teren był rewitalizowany, są utwardzone ścieżki i ławki. U podnóża znajduje się piękna, duża polana, na której można przyjemnie spędzić czas na kocyku.

PS Świetnie się z niej zjeżdża na rowerku biegowym! Z górki na pazurki! Można wejść jedną ścieżką, a zejść drugą.

Obiekt rekreacyjny „Arturówek”

Sporo napisaliśmy już o nim przy okazji zestawienia placów zabaw w Łodzi:

Położony od strony ul. Skrzydlatej oferuje bardzo szeroką ofertę rekreacyjną. Wygodny parking (często płatny, szczególnie w sezonie) pozwala na pozostawienie auta blisko. Na terenie można oczywiście spacerować, biegać ścieżką wokół stawów czy relaksować się na wodzie. Latem działa tam bowiem wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz strzeżona plaża miejska. Dla dzieci mamy dwa place zabaw: klasyczny i wodny. Warto oddalić się nieco od stawów i podążyć za biegiem meandrującej Bzury. A dla tych, którym kilkugodzinny wypad to mało, okolice obiektu mają różnorodną ofertę noclegową i gastronomiczną. Latem można również uczestniczyć w różnych wydarzeniach czy koncertach plenerowych. To bardzo przemyślany i zagospodarowany turystycznie fragment Lasu Łagiewnickiego, idealnie nadający się na letnią „kocykową” rekreację.

Okolice parkingu „kaloryfer”

To teren typowo spacerowy. Bardzo duży, bezpłatny parking przyciąga rzesze łodzian. Biegaczy rano, nieco później spacerowiczów z psami, a około południa rodziny z dziećmi. Jest tam dość „tłoczno”, tzn. jest sporo aut na samym parkingu. Bo już po wejściu do lasu ludzi widać niewielu. To właśnie urok kilometrów ścieżek spacerowych. To było miejsce naszych pierwszych testów i spacerów z nosidłem turystycznym (czytaj więcej), które doskonale służy nam już prawie 4 lata. Przechodząc na drugą stronę Wycieczkowej, można w około 10 minut dojść do stawów Arturówka. Na terenie popularnego „kaloryfera” jest też ujęcie wody, z którego chętnie korzystają łodzianie.

Rezerwat przyrody „Las Łagiewnicki”

Jeden z dwóch rezerwatów przyrody w granicach administracyjnych Łodzi i jedyny dostępny dla mieszkańców i turystów. Drugi, Polesie Konstantynowskie, znajduje się w Parku na Zdrowiu i nie można wejść na jego teren.

Obydwa są pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej. Rezerwat Las Łagiewnicki to wydzielony obszar kompleksu Las Łagiewnicki, znajdujący się pomiędzy Arturówkiem, parkingiem „kaloryfer” i terenem Łagiewniki Park. Tak mniej więcej pośrodku.

Po Łagiewnikach można spokojnie spacerować z wózkiem dziecięcym. Jeśli znacie jakieś miejsca, które warto jeszcze tam zobaczyć, podzielcie się. Bardzo chętnie je odwiedzimy!

7 komentarzy Dodaj swój
    1. Hej, dziękuję za komplement. Zdjęcia były robione telefonem. Samsung Galaxy S8 w trybie Pro (więc manualne ustawienia) oraz poddane minimalnej obróbce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.