Park na Zdrowiu, łódzki Ogród Botaniczny i wszystko to, co tam znajdziesz, a o czym może nie wiesz

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie jest Park Piłsudskiego w Łodzi? Podpowiem Wam – to właśnie ten park w Łodzi koło ZOO, potocznie zwany Parkiem na Zdrowiu. Znajduje się w rejonie alei Unii Lubelskiej oraz ulic Srebrzyńskiej, Krakowskiej, Krzemienieckiej i przecięty jest Konstantynowską. Jest to zabytkowy, największy łódzki park. Żeby zwiedzić jego wszystkie zakamarki, może nie starczyć Wam dnia. Jesteście pewni, że znacie w stu procentach jego tajemnice? Nie? To może odkryjmy je wspólnie! Przed Wami atrakcje Parku na Zdrowiu.

Znajdziemy tu wielką różnorodność miejsc, od typowo parkowych po najbardziej znany łódzki basen. W końcu to jednak park, więc od tego zacznijmy. Łatwiej będzie zlokalizować to, o czym piszę, jak podeprę się mapą. Niestety, nie jest w 100% aktualna, ale mimo to łatwiej się odnajdziemy. W miejscu dawnego kąpieliska Fala mieści się obecny Aquapark Fala, natomiast nie ma Lunaparku – na jego terenie powstało nowoczesne miejsce zabaw dla mniejszych i większych.

źr. Urząd Miasta Łodzi

Spacerując i szukając. Albo biegając

Spacerując, warto zwracać uwagę na drzewa – pomniki przyrody. Jest ich tutaj 18. Poszukajcie wszystkich 🙂 Również tereny nad stawem są wyjątkowo urokliwe. Woda ma w końcu działanie wyciszające i relaksujące. Można zatracić się w podziwianiu natury, która jest piękna o każdej porze roku.

W ramach Budżetu Obywatelskiego powstała też tartanowa ścieżka biegowa z prawdziwego zdarzenia. Znajduje się ona pomiędzy ZOO a Falą. Miękko i bez dziur, czyli idealne warunki do praktykowania tej dyscypliny, co widać po liczbie biegaczy. Do uprawiania sportu służy też boisko piłkarskie oraz siłownia zewnętrzna umiejscowione w okolicach dawnego Lunaparku.

Rezerwat przyrody Polesie Konstantynowskie

W pobliżu Ogrodu Botanicznego znajduje się niewielki leśny rezerwat przyrody stanowiący fragment dawnej Puszczy Łódzkiej. Ciekawostką jest, że to jeden z najstarszych rezerwatów w Polsce, do tego położony na terenie miasta. Jest to jednak obszar niedostępny dla zwiedzających. W końcu powstał, aby ocalić resztki naturalnego lasu.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Niedaleko stawów, od strony Konstantynowskiej, stoi odsłonięty w 1975 roku wspomniany pomnik. Postawiono go na miejscu dawnej Kolumny Rewolucjonistów zniszczonej przez niemieckiego okupanta w 1939 roku. Upamiętnia on miejsce pochówku robotników poległych w latach 1905–1907. W latach 2005–2006 został wyremontowany i przebudowany.

Pobawmy się – strefa rekreacji, wypoczynku i animacji

Dzieci i dorośli będą mieć mnóstwo frajdy w nowoczesnej przestrzeni na miejscu dawnego Lunaparku. Stworzono tu atrakcje dostosowane dla różnych grup wiekowych. Jest plac zabaw dla maluszków, orientalne wzgórze dla starszych, pump truck czy street workout.

A to nie koniec, bo ten obszar ciągle jest jeszcze w budowie. Nie ulega jednak wątpliwości, że to jeden z najlepszych placów zabaw w Łodzi. Więcej o tym oraz o innych placach zabaw poczytacie w naszym autorskim przeglądzie, o tutaj:

Pozostałe miejsca zabaw dla dzieci

Jest ich w Parku na Zdrowiu kilka. Mały placyk zabaw jest przy stawie, kolejny znajduje się w okolicy Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Są też na terenie ZOO oraz Ogrodu Botanicznego. Na przerwę w spacerze to miejsca idealne.

Aquapark Fala

To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Strefa basenowa, strefa saun oraz strefa spa&wellness dają możliwość spędzenia na miejscu nawet całego dnia. Przeróżne baseny, zjeżdżalnie, wanny solankowe, a nawet plaża naturystów (jedyna legalna tego typu plaża w centralnej Polsce) zapewnią wrażenia na długo. Nazwa „Fala” pochodzi od jednego z basenów, właśnie ze sztuczną falą. Jest on idealnym miejscem odpoczynku dla całej rodziny. Na Fali można zarówno kąpać się, jak i relaksować na leżakach.

Bajkowa Łódź

Tu kolejna ciekawostka. Przed wejściem na Falę stoi pomnik małego pingwina Pik-Poka unoszącego się na fali. Jest to jedna z rzeźb szlaku turystycznego Łódź Bajkowa. W jego ramach planowane jest powstanie 17 małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Na razie postawiono 10 z nich.

Wiecie gdzie? Jeśli nie, to macie kolejny pomysł na ciekawy spacer z dziećmi. Trochę to przypomina poszukiwanie wrocławskich krasnali, podczas którego Piotrek zakasował mnie i Młodego, znajdując od razu całą orkiestrę symfoniczną 😉

Łódzkie ZOO

To jedno z ulubionych miejsc spacerowych rodzin z dziećmi. Sami bywamy w nim regularnie. Obecnie trwa tam ogromna inwestycja, budowa Orientarium (coś podobnego jak Afrykarium we Wrocławiu – czytaj więcej). Inwestycja obejmuje aż połowę terenu obecnego ZOO i da możliwość zamieszkania nowym gatunkom zwierząt: orangutanom, tapirom czy rekinom. Ponieważ obiekt będzie zadaszony, będzie dostępny przez cały rok, a zwierzęta nie będą musiały być przenoszone na chłodne miesiące na zaplecze hodowlane.

Otwarcie jest planowane na pierwszą połowę 2021 roku. A w wizualizacjach ma wyglądać tak:

Obok ZOO znajduje się też stary amfiteatr, warto tam podejść na chwilę.

Ścieżka pieszo-rowerowa Brus

Będzie to na pewno gratka dla miłośników militariów. Ma 6 km długości, zaczyna się przy szczelinie przeciwlotniczej przy ZOO, a potem przez Brus wiedzie na Retkinię. Po drodze są tablice informacyjne oraz mapy. Punkty na trasie to: szczelina przeciwlotnicza z 1956 roku, poligon Łodź-Brus, schron przeciwlotniczy przy ul. Saperów, nieczynna zajezdnia tramwajowa na Brusie oraz schron przeciwlotniczy przy ul. Konstantynowskiej.

źr. Lodz.NaszeMiasto.pl

Ogród Botaniczny

Na koniec zostawiłam absolutną perełkę – miejsce, do którego ciągną ludzie z całej Polski. Łódzki Ogród Botaniczny. Jest to miejsce przepiękne, pełne różnorodnych roślin: kwiatów, drzew, krzewów. Zmysły szaleją od różnorodności barw i zapachów. Wiosną kwitną tysiące tulipanów, azalie i lilaki, czyli popularne bzy.

Charakter parkowo-leśny jest urozmaicony 12 usypanymi wzgórzami obłożonymi blokami skalnymi. Owe usypiska znajdują się głównie w Alpinarium, Ogrodzie Japońskim, Arboretum i Dziale Flory Polskiej. Jest tu też kilkanaście zbiorników wodnych.

Warto pospacerować Aleją Lipową i nacieszyć się urokiem tych majestatycznych drzew. O każdej porze roku Botanik wygląda inaczej, ale zawsze pięknie. Jeśli jeszcze tam nie byliście, koniecznie musicie to nadrobić!

Zajrzyjcie do skansenu roślinnego, gdzie rośliny rosną na tle tradycyjnej wiejskiej zagrody: chałupy z początku XX wieku, drewnianej stodoły i kamiennej obórki.

Na tym ogromnym terenie łatwo jest przeoczyć ciekawe miejsca, dlatego przed wizytą popatrzcie na mapę 😉

źr. Ogród Botaniczny w Łodzi

Zwiedzać go można podążając też jedną z pięciu oferowanych ścieżek dydaktycznych. Częścią Ogrodu Botanicznego jest Palmiarnia, idealna na zimowe spacery. Pisaliśmy o niej już wcześniej.

Łódź parkami stoi. To niezaprzeczalny fakt. Jest to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Bardzo się cieszymy, że mimo mieszkania w bloku mamy gdzie spacerować. Bo chociaż posiadamy własną działkę na RODos (czytaj więcej), jednak czasem chce się zaznać przyrody w innych okolicznościach (choć w dobie pandemii taka działka jest jak wygrana na loterii, podobno obecnie nie do kupienia 😉 zupełnie jak drożdże i papier toaletowy w marcu).

PS Zdjęcia na placach zabaw były robione przed pandemią.

27 komentarzy Dodaj swój
  1. Dwa razy byliśmy w Łodzi, ale żadnego z pokazanych przez Ciebie miejsc jeszcze nie widzieliśmy. Trzeba będzie wybrać się tam po raz trzeci!

    1. Myślę, że jeszcze dobrych kilka wizyt byłoby potrzebne żeby zobaczyć wszystkie warte tego miejsca u nas 🙂 Łódź jest bardzo niedoceniana turystycznie.

  2. Bywamy w Parku na Zdrowiu i baaardzo lubimy. Dziewczynki uwielbiają jeździć alejkami na rolkach, wrotkach i hulajnodze. I to jest główny powód, dla którego gościmy w tym parku, choć tuż obok siebie mamy Park im. Mickiewicza. Następnym razem chętnie zapędzimy się dalej do ogrodu botanicznego czy zoo 🙂

  3. Chętnie w Łodzi bym się wybrała do miejsc związanych z bajkami, zwiedziłabym Zoo i z przyjemnością wybrałabym się do ogrodu botanicznego.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.