Bajkowa Łódź – atrakcje dla dzieci w Łodzi

Ostatnio mieliśmy niezbyt dużo wolnego czasu. W związku z tym nie chcieliśmy jechać nigdzie daleko z Łodzi, a jednocześnie chcieliśmy spędzić rodzinnie kilka godzin w ciekawy sposób. Rozwiązanie okazało się bardzo proste. “Łódź Bajkowa” to projekt, w ramach którego stworzono miejski szlak turystyczny, który zaangażuje w poszukiwania każde dziecko (i dorosłych okazało się, że też).

Zostaliśmy zatem w mieście i podążyliśmy śladami małych pomników bajkowych postaci stworzonych przez Se-Ma-For. Łódź jest mocno kojarzona z filmem (w końcu to właśnie u nas jest najbardziej znana szkoła filmowa w Polsce), nie mogło zatem zabraknąć czegoś związanego z jej dziedzictwem filmowym.

Pomniki stoją w miejscach ogólnodostępnych, turystycznych. Choć czasem trzeba się dobrze rozejrzeć, żeby je znaleźć. To jednak właśnie ten element przygody i poszukiwania sprawił, że nasza wycieczka była atrakcyjna nawet dla czterolatka, który tych bajek nie zna. Jeśli znacie wrocławskie krasnale, to łatwiej zrozumiecie, o co w tym chodzi.

Urozmaiceniem zabawy na pewno może być zbieranie pieczątek. W bezpośredniej bliskości każdej lokalizacji można przybić pieczątkę na specjalnej karcie odznak (do pobrania ze strony internetowej Bajkowego szlaku). Jeśli nie uda się Wam przybić pieczątki, to też nic straconego. Zróbcie sobie zdjęcie z pomnikiem i pokażcie w Informacji Turystycznej. To wystarczy. Za zebranie minimum 8 pieczątek dziecko otrzyma specjalną odznakę odkrywcy.

Wiadomo już, o co chodzi, to czas podążyć szlakiem. Jak najlepiej się poruszać? My jeździliśmy samochodem, ale w ładną pogodę i jeśli macie do dyspozycji cały dzień, można do większości miejsc dojść pieszo (może poza tymi w Parku na Zdrowiu, bo z centrum jest tam jednak kawałek drogi).

Miś Uszatek

Lokalizacja: ul. Piotrkowska 87 (na odcinku wyłączonym z ruchu samochodowego)

Pieczątka: Łódzkie Centrum Wydarzeń ul. Piotrkowska 87 (godz 8-16)

Zacznijmy od pierwszej rzeźby, która stanęła 24 października 2009. Rzeźba ma niecały metr wysokości i waży 60 kg. Miś jest tu turystą z plecakiem i mapą Łodzi. Postać Misia Uszatka znana jest z bajki o tym samym tytule, emitowanej w latach 1975-87 w Telewizji Polskiej. Powstały 104 odcinki w animacji poklatkowej, do których zużyto około 500 lalek. Jako dziecko bardzo lubiłam oglądać tą bajkę 🙂 O o tym, co ciekawego można jeszcze zobaczyć na głównej ulicy naszego miasta, możecie poczytać tutaj:

Miś Colargol

Lokalizacja: skrzyżowanie Sienkiewicza/Traugutta (mały skwer z placem zabaw)

Pieczątka: Łódzki Dom Kultury ul. Traugutta 18 (godz 8-16)

Obecna lokalizacja rzeźby jest tymczasowa. Po zakończeniu prac na nowym dworcu Łódź Fabryczna to właśnie tam zostanie przeniesiona. Ma około metra wysokości i została postawiona w 2019 roku. Miś stoi na kuli ziemskiej i trzyma swoją cudowną walizkę. Bajkę emitowano od 1969 roku przez aż 17 lat. Wyemitowano 53 odcinki w technice animacji poklatkowej, zużywając do tego 103 lalki. Oprócz serialu animowanego Miś Colargol był bohaterem 3 filmów pełnometrażowych.

Zaczarowany Ołówek

Lokalizacja: ul. Traugutta 18 (przed wejściem do Łódzkiego Domu Kultury)

Pieczątka: Łódzki Dom Kultury ul. Traugutta 18 (godz 8-16)

Rzeźba z 2011 roku to dwie postacie: Piotrek rysujący zaczarowanym ołówkiem i jego pies Pimpek. Na rysunku widać też krasnala, który w bajce dostarcza chłopcu kolejne zaczarowane ołówki. Bajka była emitowana od 1964 do 1975 roku jako animowany niemy serial rysunkowy. 

Plastuś

Lokalizacja: Park im. Henryka Sienkiewicza (w okolicy placu zabaw)

Pieczątka: Muzeum Przyrodnicze w parku Sienkiewicza, ul. Kilińskiego 101 (w godzinach otwarcia muzeum)

Odsłonięty w 2012 roku pomnik ma około metra wysokości i waży kilkadziesiąt kilogramów. Plastuś w ręku trzyma swój szkolny dzwonek, który ma ma ruchomo zawieszone serce. Drugą rękę opiera na plastusiowym pamiętniku. Bajka o takim właśnie tytule: „Plastusiowy Pamiętnik”, to  swoista hybryda serialu animowanego z serialem z żywymi aktorami. Był emitowany w Telewizji Polskiej w ramach Dobranocki. Powstało 8 odcinków. A będąc w Parku Sienkiewicza, zajrzyjcie na całkiem fajne place zabaw:

Ferdynand Wspaniały

Lokalizacja: Wejście główne do Galerii Łódzkiej (Al. Piłsudskiego 15/23) od strony skrzyżowania Sienkiewicza/Piłsudskiego

Pieczątka: Punkt Informacji Galerii Łódzkiej (poziom 0, w godzinach otwarcia obiektu)

Ferdynand Wspaniały - Łódź Bajkowa

Pomnik odsłonięto w 2015 roku. Ma około 1,5 metra wysokości i waży 64 kilogramy. Ferdynand jest bohaterem bajki o przygodach psa dżentelmena, który naśladował swoich właścicieli. W latach 1975-1977 powstało 8 odcinków. Film animowany powstał na podstawie książki dla dzieci autorstwa Jerzego Kerna z 1963 roku.

Koty Filemon i Bonifacy

Lokalizacja: przed wejściem do Muzeum Kinematografii (Pl. Zwycięstwa 1)

Pieczątka: budynek Muzeum Kinematografii (w godzinach otwarcia muzeum)

Rzeźbę odsłonięto w 2011 roku. Przypomina o serialu animowanym „Przygody Kota Filemona” o dwóch kotkach: wesołym i ciekawskim Filemonie oraz doświadczonym i dorosłym Bonifacym. Powstało w sumie 26 odcinków.

Wróbelek Ćwirek

Lokalizacja: Park Źródliska przed wejściem do Palmiarni Łódzkiej

Pieczątka: budynek Palmiarni, Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 61

„Przygód kilka Wróbelka Ćwirka” to serial animowany emitowany jako Dobranocka w latach 1983-1989. Powstało 39 odcinków. W bajce oprócz tytułowego Ćwirka występują też inne popularne gatunki ptaków. Rzeźba ma metr wysokości i waży 65 kilogramów. Ćwirek siedzi tu w gnieździe na gałęzi. Park Źródliska to część jednego z ciekawych miejsc w Łodzi, czyli osiedla Księży Młyn o którym poczytacie tutaj link. Sama Palmiarnia też zdecydowanie warta jest odwiedzin:

Trzy Misie

Lokalizacja: Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej od strony ul. Milionowej

Pieczątka: Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej ul. Piotrkowska 282 (w godzinach otwarcia muzeum)

Trzy Misie - Łódź Bajkowa
fot. Zorro2212 / Wikipedia

Od 2012 roku można tu podziwiać rzeźbę przedstawiającą bohaterów polsko-austriackiej koprodukcji animowanej stworzonej metodą animacji poklatkowej. Bajka powstała w latach 1982-1986 jako 26 odcinkowy serial. Bohaterowie to trzy misie: Kuba, Misia i Bartek.

Pingwin Pik-Pok

Lokalizacja: Wejście do Aqua Parku Fala (Al. Unii Lubelskiej 4)

Pieczątka: kasa biletowa kąpieliska Fala (w godzinach jej otwarcia)

Pingwin Pik-Pok - Łódź Bajkowa

Rzeźbę odsłonięto w 2010 roku. Przedstawia małego pingwina Pik-Poka, który marzy o zwiedzaniu świata. Ten film animowany powstał jako seria 26 odcinków w latach 1989-1992. Tuż obok Fali znajduje się jeden z najciekawszych łódzkich parków z wieloma atrakcjami. Polecamy spacer:

Maurycy i Hawranek

Lokalizacja: wejście do łódzkiego ZOO (Konstantynowska 8/10) 

Pieczątka: kasa biletowa ZOO

Maurycy i Hawranek - Łódź Bajkowa
fot. Zorro2212 / Wikipedia

Obecnie trwa remont ZOO i rzeźby nie widzieliśmy. Pewnie wróci po otwarciu Orientarium.

Odsłonięto ją w 2013 roku. Ma około metra wysokości. Przedstawia bohaterów serialu lalkowego, którzy mieszkając w lesie chcą poznać jego tajemnice. Powstało 13 odcinków emitowanych w latach 1987-1989. Rzeźba ma około metra wysokości.


W planach jest powstanie kilku kolejnych pomników. Łączy je jedno. Są to bohaterowie „ożywieni” animacyjnie w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Wiąże się z tym niestety także smutna historia. W 2018 roku prywatne muzeum, które było ostatnim właścicielem eksponatów po dawnym studiu filmowym Se-Ma-For, upadło i zostało poddane przejęciu przez komornika. Eksponaty zostały spakowane do pudeł, wywiezione do Warszawy i złożone w magazynie. Ocalały od tego jedynie te, które były tam wypożyczone z innych łódzkich muzeów. Po roku starań władz Łodzi cenne rzeczy z Muzeum Animacji Se-Ma-For powróciły jako rodzaj depozytu, ponieważ są dowodem w sprawie sądowej. Częściowo można je oglądać w Muzeum Kinematografii (obecnie w remoncie). Niestety, wiele z nich jest w złym stanie i wymaga zabiegów renowacyjnych.

Po tej wycieczce teraz mamy w planach pokazanie synkowi bajek naszego dzieciństwa. Jesteśmy bardzo ciekawi jego reakcji, a przy tym sami chętnie do tych wspomnień wrócimy.

Z ciekawostek możemy Wam powiedzieć, że te małe figurki z brązu też spotykają różne przygody. Wróbelek Ćwirek został skradziony przez złomiarzy i po kilku dniach odnaleziony na skupie złomu. Tanio go tam wyceniono, bo tylko na 100 zł. Tymczasem naprawa kosztowała 8 tysięcy. Miś Uszatek z kolei stracił lewą łapkę po za bliskim kontakcie z pługiem śnieżnym, a Plastusia ktoś oblał żrącą substancją. Na szczęście po naprawach wszystkie one wróciły na swoje miejsce.

Pamiętacie też, że legendarne łódzkie studio filmowe dostało dwa Oscary? Najnowszy w 2008 roku za najlepszy krótkometrażowy film animowany „Piotruś i Wilk”. Zdecydowanie Łódź filmowa i bajkowa jest tym, czym możemy się chwalić. 

PS Ponieważ mamy ogromny sentyment do Łodzi, wielką przyjemność daje nam pisanie takich właśnie tekstów, odkrywanie miasta i pokazywanie go dziecku. Jeszcze sporo przed nami, o Łodzi będzie zatem u nas jeszcze dużo.

A jeśli szukacie pomysłów na wycieczki jednodniowe, polecamy ten wpis:

Zapraszamy też do naszej grupy na FB, gdzie na bieżąco dzielimy się odkrytymi ciekawymi miejscami w okolicach Łodzi. DOŁĄCZ!

3 komentarzy Dodaj swój
  1. Też byliśmy jakiś czas temu w Łodzi, ale wszystkich postaci bankowych nie wytropiliśmy. Małe nóżki nie miały siły wędrować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.