Łódzkie ZOO i Orientarium właśnie staje się jedną z największych atrakcji turystycznych naszego województwa. Przyciągnie do miasta miliony turystów rocznie, a razem z kilkoma innymi nowymi, dużymi inwestycjami (jak na przykład Mandoria) zaoferuje kompleksową, kilkudniową ofertę atrakcji dla rodzin z dziećmi. Do Łodzi po prostu warto przyjechać.
Na pewno znacie ZOO we Wrocławiu, które jest tak popularne dzięki Afrykarium (KLIK!). Teraz podobne miejsce mamy w centralnej Polsce. Bardzo nowoczesny ogród zoologiczny pozwolił na sprowadzenie tutaj nowych zwierząt, które mają tu doskonałe warunki do życia. Duże wybiegi, urozmaicony teren, szeroka oferta gastronomiczna, to wszystko działa tylko na plus. Od powstania ZOO w latach 80-tych ogród nie był modernizowany na dużą skalę, więc tym bardziej się cieszymy, że to się właśnie stało.
Na majowy weekend 2022 można się już tam będzie wybrać i zobaczyć to wszystko na własne oczy. To będzie wielka atrakcja dla dzieci w województwie łódzkim, ale na pewno wielu dorosłych też będzie zadowolonych. We Wrocławiu najbardziej przyciąga podwodny tunel, ciekawe jak będzie w Łodzi? Jak myślicie?
Orientarium to również obszarowo bardzo duża inwestycja. Zajmuje połowę terenu ZOO, ale dom znalazło tam bardzo wiele zwierząt. Mamy tu słonie indyjskie, niedźwiedzie malajskie czy gibony. Egzotyczna roślinność strefy tropikalnej pochodzi m.in. z Indii, Australii czy Filipin. W Orientarium ogólnie mówiąc będzie można zapoznać się bliżej z fauną i florą Orientu, a więc Azji Południowo-Wschodniej.
Strefy w Orientarium
Nowy pawilon ZOO został podzielony na 4 strefy. W każdej z nich mieszkają inne zwierzęta i panuje nieco inny klimat. Co tam zatem znajdziemy?
1. Słoniarnia z ogromnym słoniem indyjskim Aleksandrem. Znajduje się tu wybieg wewnętrzny, zewnętrzny i basen, przez którego szklaną ścianę można podziwiać kąpiące się słonie. Tutaj też stworzono strefę wolnych lotów, gdzie czapelki złotawe mają dużo swobody.
2. Celebes (której nazwa została zaczerpnięta od wyspy w Indonezji), gdzie zamieszkały m.in. wyderki orientalne, makaki wanderu i anoa nizinne. Tu również zwierzęta mają wybiegi wewnętrzne i zewnętrzne.
3. Oceaniczna z największym w Polsce podwodnym tunelem. Zamieszkało w niej około 1,3 tysiąca ryb w 7 zbiornikach, w tym rekiny np. żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz ogromne płaszczki długie na 3 metry. Ryby na razie są młode, potrzebują czasu, więc warto będzie też przyjść tutaj ponownie za jakiś czas. Stworzenie tej strefy to był bardzo skomplikowany i długi proces. Budowa tunelu, a następnie odpowiednie przygotowanie 3 milionów litrów wody o odpowiednim dla zwierząt składzie chemicznym i biologicznym było ogromnym wyzwaniem.
4. Wyspy Sundajskie, najcieplejsze miejsce w Orientarium z temperaturą 24-26 st. Celsjusza i 80% wilgotności, dom m.in. dla krokodyli gawialowych, orangutanów sumatrzańskich, gibonów, niedźwiedzi malajskich, czy orangutanów. Są tu też akwaria słodkowodne z rybami drapieżnymi. Nad wybiegami jest kładka, z której można zobaczyć zwierzęta z innej perspektywy.
Zwierzęta w Orientarium
Przybliżymy Wam kilku mieszkańców Orientarium, którzy podczas wizyty mogą Was zaciekawić. ZOO w Łodzi dzięki wybudowaniu Orientarium pozyskało wiele bardzo interesujących osobników. Wszystko dzięki temu, że teraz mogą zapewnić im doskonałe warunki.
- Kraken i Penelopa – ogromne krokodyle gawialowe. Ale takie rzeczywiście ogromne. Podobno transporter Krakena niosło 20 osób, bo waży w granicach pół tony i ma ponad 5 metrów długości. Jak się na niego patrzy, to człowiek nabiera respektu. Penelopa jest nieco mniejsza, krótsza o około 2 metry i lżejsza. Urodziły się w 1989 roku i przybyły do Łodzi z Czech. Miały tam zbyt mały wybieg dla rodziny, a że czas na potomstwo, dostały największy wybieg w całej Europie. Bo są też największymi w Europie osobnikami tego gatunku. Można je obserwować zarówno z góry, jak i przez szybę basenu, w którym pływają. Wybieg znajduje się w części Wyspy Sundajskie.
- Aleksander i Taru – dwa słonie indyjskie, które zamieszkały w słoniarni. Aleksander to największy osobnik tego gatunku w Europie, a jego znakiem charakterystycznym jest posiadanie tylko jednego ciosa (ale nie stracił go przez kłusowników, możecie być spokojni, usunięto mu go w latach 90-tych jeszcze w poprzednim ogrodzie w Niemczech ze względów zdrowotnych). Był pierwszym mieszkańcem całego nowego Orientarium. Ma 44 lata, jest dojrzały i raczej spokojny. Ma być przewodnikiem łódzkiego stada. Zjada 100 kg jedzenia dziennie i jest rzeczywiście ogromny. Taru to drugi słoń, który przyjechał do Łodzi. Jest młody, ma tylko 9 lat i kocha kąpiele w basenie. Daje wtedy niesamowite show. Pływa, okręca się, pryska wodą. A wszystko to można oglądać z góry i przez szybę basenu. Niesamowity spektakl. Niedługo dołączy do nich 3 słoń, a docelowo hodowla może liczyć aż 8 osobników.
- Ketawa i Budi – orangutany sumatrzańskie. Są krytycznie zagrożone w naturze. Wiąże się to z wycinką lasów Sumatry pod plantacje palmy olejowej. W Łodzi zamieszkały samica Ketawa (ma 8 lat i waży 30 kilogramów) i samiec Budi (ma 17 lat i waży 80 kilogramów). W Łodzi tego gatunku wcześniej nie było, jest to dla ogrodu spore wyzwanie. Wszyscy liczą, że orangutany się polubią i doczekają dzieci. W Łodzi jest też trzeci orangutan, Joko, młodszy o 7 lat od Budiego samiec.
- Somnang i Batu – niedźwiedzie malajskie. Samiec Somnang (co znaczy „Szczęśliwy”) urodził się wolny w 2002 roku. Jednak w 2004 padł ofiarą nielegalnego handlu zwierzętami. Został uratowany z ciasnej klatki i zamieszkał w Edynburgu. Obecnie trafił do Łodzi. Niedźwiedzie malajskie (inaczej biruangi) to najmniejsze i jedne z najrzadszych gatunków niedźwiedzi na świecie. Świetnie wspinają się na drzewa, gdzie śpią. Niestety na wolności (głównie w Chinach) może czekać je okrutny los, gdyż ich pazury czy pęcherzyk żółciowy są wykorzystywane w medycynie ludowej. Parę z Somnagiem stworzyła trzyletnia samica Batu.
Co zobaczyć w ZOO w Łodzi poza Orientarium?
Oprócz nowej strefy Orientarium na drugiej połowie terenu ogrodu jest wiele innych wybiegów i pawilonów. Są małpy, lemury czy leniwce (Żono, przecież ja w domu jestem, a nie w ZOO… – Piotrek). Zobaczycie też lwy i tygrysy na odnowionych wybiegach, znajdziecie również żyrafy, pandy, wielbłądy czy kangury. I jeszcze wiele innych zwierząt.
Znajdujący się tuż obok Orientarium wybieg pingwinów przylądkowych został również zmodernizowany. Wygląda teraz nowocześnie i pingwiny go lubią. Z jego tarasu widokowego widać też wybiegi zewnętrzne Orientarium.
Teren jest na tyle duży, że nogi mogą zaboleć podczas spaceru. Żeby złapać chwilę oddechu można zahaczyć o dwa place zabaw (jeden w bezpośrednim sąsiedztwie MiniZOO), nowy park linowy i strefę gastro. Nie ograniczajcie się zatem tylko do zobaczenia Orientarium. Przejdźcie się po terenie i poznajcie też innych mieszkańców. Nie zapomnijcie też obejść dookoła budynku Orientarium, ponieważ znajdują się tam wybiegi zewnętrzne jego lokatorów. Pamiętajcie o punktach widokowych (na część z nich wejście jest ze środka Orientarium), gdzie można obserwować zwierzęta z góry.
Parking i dojazd do Orientarium
W bezpośrednim sąsiedztwie wejścia nie ma dostępnych miejsc parkingowych. Brama wejściowa znajduje się w tym samym miejscu, gdzie była przed remontem, czyli przy ulicy Konstantynowskiej 8/10. Wrócił tu też schowany na czas budowy pomnik ze szlaku Łodzi Bajkowej (KLIK!) ,zobaczycie zatem Maurycego i Hawranka. ZOO jest jednym z elementów Parku na Zdrowiu, o którym szerzej pisaliśmy już TUTAJ. Cały teren tego zabytkowego parku wart jest zwiedzenia. Znajduje się tu też największy w Łodzi plac zabaw i piękny ogród botaniczny. I jest też najbardziej znany łódzki aquapark Fala.
Gdzie zatem zaparkować samochód jak się chce odwiedzić Orientarium? Mały parking pod wejściem głównym do ZOO nie będzie już dostępny dla odwiedzających. W okolicy Parku na Zdrowiu sporo jest jednak miejsc parkingowych, a spacer przez piękny park do bram ogrodu to sama przyjemność. Auto można zostawić wzdłuż alei Unii Lubelskiej czy na parkingach w okolicy wejścia do ogrodu botanicznego przy Krzemienieckiej. Parking bezpośrednio pod aquaparkiem Fala będzie płatny (4 zł/h) dla osób, które nie będą klientami Fali. Na razie w okolicy Parku na Zdrowiu nie ma strefy płatnego parkowania, ale jest planowane jej utworzenie. Główny i największy parking będzie pod Atlas Areną (płatny 4 zł/h). To jest kawałek od wejścia (około 15 minut spaceru), ale i ten fakt rozwiązano. Jak? Czytajcie dalej.
Spis parkingów blisko Orientarium w Łodzi
Do dyspozycji odwiedzających Orientarium własnym samochodem będzie 5 parkingów:
- Atlas Arena – 560 miejsc,
- Aquapark Fala – 180 miejsc,
- parking przy ul. Krakowskiej – 158 miejsc,
- parking przy ul. Krzemienieckiej – 42 miejsca,
- parking przy al. Unii – 360 miejsc.
Wszystkie parkingi zapewniają dojście do ZOO maksymalnie w kwadrans.
Do ZOO można też dojechać komunikacją miejską. Powstanie nowa linia ZOO, a autobusy i tramwaje innych linii będą jeździć częściej. Linia ZOO będzie bezpłatna i będzie kursować pomiędzy dworcem Łódź Kaliska, parkingiem przy Atlas Arenie (o którym pisaliśmy wyżej), Ogrodem Botanicznym, ZOO i Falą.
Innym środkiem transportu jest pociąg. Stacja Łódź Kaliska jest blisko. Podróżnych odbierze tam linia ZOO. A jak zakończy się budowa tunelu średnicowego, czyli „łódzkiego metra”, który połączy kolejowo różne części Polski, to cała Polska będzie też mogła do nas wygodnie i szybko dotrzeć.
Cennik Orientarium Łódź
Jeden bilet umożliwia zwiedzanie całego ogrodu. Zatem po obejrzeniu nowego Orientarium warto wyjść na zewnątrz i zobaczyć zarówno wybiegi zewnętrzne nowej części, jak i spotkać pozostałych mieszkańców ZOO. Specjalistyczne karmy, weterynarz, opiekunowie, modernizacje i wyposażenie wybiegów, to wszystko beneficjenci opłaty za wstęp. Jednym z zadań ogrodów zoologicznych jest pomoc w przetrwaniu zagrożonych gatunków. W ten sposób, kupując bilet, każdy może się do tego przyczynić. Dostępne będą tradycyjne kasy oraz biletomaty przy wejściu. Zakupu można też dokonać online na Stonie ZOO Orientarium w Łodzi. Obiekt honoruje również Łódzką Kartę Dużej Rodziny.
-40 zł z Kartą Łodzianina (zniżka dla Łodzian)
-70 zł dla wszystkich pozostałych osób
-80 zł bilet łączony do ZOO z Orientarium i Centrum Nauki i Techniki EC1
-220 zł bilet rodzinny (2+2 lub 2+3)
Godziny otwarcia Orientarium
Orientarium będzie otwarte w godzinach pracy całego ZOO w Łodzi, czyli 9-18. Kasy tradycyjne są otwarte w godzinach 9-17. Biletomaty będą czynne od godziny 7 rano. ZOO nie prowadzi rezerwacji wejść. Jedynym dniem w roku, kiedy ogród jest zamknięty, jest 1 listopada. I jeszcze jedno: dzieci do lat 3 wchodzą gratis.
Informacje praktyczne
- Orientarium będzie dostępne cały rok, gdyż nie będzie konieczności przenoszenia zwierząt na zaplecze hodowlane.
- W całym ZOO (a więc też w Orientarium) będą stałe godziny karmienia zwierząt.
- Dla najmniejszych dzieci jest minizoo, place zabaw i park linowy(dla nieco starszych).
- Powstało nowe, różnorodne zaplecze gastronomiczne.
- Gatunki są w ciekawy sposób łączone na wybiegach, co zapewnia bioróżnorodność i warunki bardziej zbliżone do naturalnych.
- Dogodny dojazd z całej Polski, dzięki centralnej lokalizacji.
- Większa atrakcyjność turystyczna miasta (bo w Łodzi jest co robić! Mówimy o tym ciągle od dawna).
- W budynku Orientarium będzie też wydzielona część konferencyjno-szkoleniowa.
- Rodzice małych dzieci mają do dyspozycji pomieszczenie do przewijania. Znajduje się obok toalet.
- Tunel w Orientarium w Łodzi ma 26 metrów długości i przykrywa go 3 mln litrów wody.
- Łódzkie ZOO jest cenionym planem filmowym, gdzie powstają reklamy czy odcinki znanych polskich seriali.
Adres Orientarium i dane kontaktowe:
Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi Spółka z o.o.
ul.Konstantynowska 8/10
94-303 Łódź
tel.: 42 632 75 09
e-mail: sekretariat@zoo.lodz.pl
Orientarium w Łodzi to najnowocześniejszy pawilon wśród ogrodów zoologicznych w Europie i dlatego możliwa jest w nim hodowla oraz odtwarzanie unikatowych gatunków – tych lądowych , a także tych żyjących w oceanach. Mamy wspaniałe miejsce w naszym mieście i warto się nim chwalić. To będzie turystyczny hit! Nie możecie tego miejsca pominąć podczas wizyty w Łodzi.
Szukajcie też smaczków w wystroju całego ZOO. Jest ich dużo. Nie pokażemy wszystkich, żeby był element zaskoczenia podczas wizyty. Ale kilka zdjęć na zachętę wrzucamy.
A teraz… Idziemy do ZOO!
Dlaczego rodziny 2+1 są dyskryminowane i za dziecko mają płacić jak za dorosłego?