Czy las może być miejscem dobrej zabawy? Czy można w lesie stworzyć przestrzeń przyjazną dla dzieci, różnorodną, ciekawą i dającą wiele wyzwań? Las Odkrywców udowodnił że tak! Ten rodzinny park tematyczny położony pomiędzy Warszawą a Lublinem da radość każdemu członkowi rodziny, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Zatem już na początku dajemy Wam odpowiedź na pytanie, czy warto się wybrać do Lasu Odkrywców? TAK!
Miejsce zostało otwarte w 2022 roku, a już rok później rozrosło się i stało jeszcze bardziej atrakcyjne. Obecnie w 2023 roku to już 22 atrakcje i miejsca do kreatywnych zabaw. Jakiś czas temu szukaliśmy w naszych łódzkich lasach czegoś więcej, naturalnych placów zabaw, ciekawych miejsc, opcji na uatrakcyjnienie dzieciom zwykłego spaceru. Możecie przeczytać o tym TUTAJ. A teraz poznaliśmy Las Odkrywców i żałujemy tylko, że takich miejsc nie ma na mapie Polski więcej.
„Dzikie dzieci” w lesie
Las Odkrywców jest odpowiedzią na potrzeby większego kontaktu z naturą, ale w atrakcyjnej dla maluchów formie. Nie każde dziecko zadowoli zwykły spacer wśród drzew, potrzebujemy urozmaicenia i wyzwań. Jeśli nie znacie jeszcze Lasu Odkrywców, to koniecznie musicie to zmienić. Ostatnio popularne jest wychowanie w nurcie dzikich dzieci. Rozkochanych w przyrodzie, lesie, mogących się ubrudzić bez konsekwencji. Ja miałam właśnie takie dzieciństwo i wspominam je cudownie.
Chodziłam po drzewach, rozbijałam kolana (blizny mam do dziś 😉 ), kąpałam się w strumieniach i jeździłam często rowerem do pobliskiego lasu od kiedy tylko byłam w stanie się na nim utrzymać. Obecnie trochę świat się zmienił i trudniej jest o takie doświadczenia. Dlatego bardzo się cieszymy, że poznaliśmy Las Odkrywców, który na te potrzeby doskonale odpowiada.
Co oferuje Las Odkrywców?
Czego tu na pewno nie znajdziecie? Głośnej muzyki, hałaśliwych karuzel, plastikowej tandety i „wyciągaczy pieniędzy z kieszeni rodziców”, czyli wszelkiego typu automatów na monety.
Co za to zaoferuje Wam Las Odkrywców? Naturalną, drewnianą przestrzeń. Nienachalną edukację angażującą dzieci w postaci różnych zadań i zagadek.
Całe to miejsce to jeden wielki plac zabaw bez ograniczeń. Nie ma limitów wieku, wzrostu czy wagi. To rodzice decydują, czy ich dziecko poradzi sobie w danym miejscu. Mamy do Was tylko taką małą prośbę: uwierzcie w swoje dzieci i dajcie im trochę swobody, a zobaczycie że Was zaskoczą i poradzą sobie tam, gdzie byście nawet nie pomyśleli, że tak będzie. Na przykład my byliśmy pewni, że Młody nie zjedzie z ogromnej krętej zjeżdżalni, bo wcześniej nie chciał z takich miejsc korzystać. A tymczasem nie oglądając się na nikogo pobiegł na górę i po prostu zjechał. Kilka razy! Sam! To tak ku pokrzepieniu rodzicielskich serc 🙂 .
Co wyróżnia Las Odkrywców od innych rodzinnych parków rozrywki?
Jesteśmy tym miejscem absolutnie zauroczeni, tak bardzo jest inne od wszystkich parków tematycznych. Nie powiemy jednak, że lepszym czy gorszym. To zależy od potrzeb i oczekiwań. Lubimy też bardziej „tradycyjne” parki tematyczne, tam również się bardzo dobrze bawiliśmy. Zobaczcie zresztą nasze materiały o znajdujących się w tej samej okolicy Magicznych Ogrodach (KLIK) i Farmie Iluzji (KLIK).
Jednak szukając zieleni, więcej spokoju i wyciszenia, czy po prostu natury, okazało się że Las Odkrywców spełnił wszystkie te oczekiwania.
Zastanawialiśmy się, jak Wam przedstawić to miejsce? Moglibyśmy dokładnie opisać każdą z atrakcji, tak jak to robimy zazwyczaj. Ale wtedy nie byłoby elementu zaskoczenia i odkrywania co krok czegoś ciekawego. To miejsce zasługuje na powolne poznawanie wszystkimi zmysłami, szukanie drobnych ukrytych wśród drzew szczegółów. Dlatego tym razem zrobimy to inaczej. Ponieważ sensoryka wybija się tu na pierwszy plan, oprowadzimy Was również emocjami. Bo też nie ma gotowego planu na korzystanie z atrakcji, ogranicza Was tylko wyobraźnia i zdrowy rozsądek. Nasz syn zapytany przy wyjściu przez miłego Pana z kasy, co mu się najbardziej podobało, był na tyle zauroczony, że nie był w stanie wymienić jednej konkretnej rzeczy.
Jest dostępna mapa z zaznaczonymi punktami, ale wcale nie trzeba „zaliczać” ich po kolei. Odległości między nimi nie są duże, a ścieżki się przeplatają. W każdej chwili można gdzieś wrócić albo zatrzymać się na dłużej. Pełna dowolność. A jeśli potrzebujecie usiąść i chwilę odpocząć, to jest mnóstwo ławeczek, hamaków, leżaków czy miejsc gdzie można rozłożyć kocyk.
Las Odkrywców – atrakcje
Każda z atrakcji stymuluje różne umiejętności. Daje wyzwania, pozwala przeżyć przygodę. Można ćwiczyć równowagę, wspinaczkę, celność. Można odkrywać i nazywać swoje emocje, można chodzić po sensorycznych ścieżkach. Można grać koncert patykami czy puszczać kulę po specjalnych torach (trzeba mieć 5 zł na kulę w automacie lub kupić w kasie, to jedyne miejsce dodatkowo płatne, a kula z logo Lasu Odkrywców jednocześnie będzie super pamiątką). Można szaleć w wodzie i gotować w kuchni błotnej (co polecamy na koniec wycieczki, bo dzieci kończą całe mokre, warto mieć strój kąpielowy).
Nie jesteśmy w stanie napisać jakie są nasze ulubione atrakcje, bo WSZYSTKIE były super. Odkrywajcie je po kolei i sami zobaczcie, co Wam się najbardziej podoba. My po prostu pokażemy Wam na zdjęciach, jak atrakcje wyglądają.
Las Odkrywców – jedzenie
Na terenie parku jest restauracja oraz punkt z kawą i deserami. Są też oczywiście lody czy nawet wata cukrowa. Jeśli chodzi o obiady, przyrządzane są na miejscu na świeżo, schaby czy frytki nie leżą pół dnia w podgrzewaczach. Jedzenie jest smaczne i różnorodne, choć nieco brakowało nam lżejszych dodatków jak kasza czy gotowane ziemniaki. Jednak umówmy się, że większość dzieci wybierze frytki, więc w jakiś sposób to rozumiemy. A sala restauracyjna jest po prostu piękna, cała w drewnie i bardzo komponująca się z klimatem lasu. My wybraliśmy jednak stolik na zewnątrz, w bezpośrednim otoczeniu pięknych drzew.
Las Odkrywców – godziny otwarcia
Ten rodzinny park jest otwarty w sezonie (miesiącach ciepłych i sprzyjających takim aktywnościom) codziennie w godzinach 10-19. Warto jednak przed wizytą zweryfikować to na ich stronie internetowej albo kanałach w mediach społecznościowych. To trwa chwilę i może zaoszczędzić ewentualnego rozczarowania szczególnie wiosną i jesienią.
Las Odkrywców – cennik 2023
Bilety można kupić w kasie przy wejściu (są kilka złotych droższe i ważne tylko w danym dniu) albo online (ważne w dowolnym dniu sezonu i nieco tańsze). Polecamy zatem wybrać opcję online przez stronę internetową Lasu Odkrywców, ceny również podajemy w wersji online. Z Kartą Dużej Rodziny jest zniżka, podobnie jak dla maluchów i osób z dysfunkcjami.
- Bilet normalny – 60 zł
- Bilet ulgowy – 55 zł
- Bilet rodzinny 3 os – 165 zł
- Bilet rodzinny 2+2 – 200 zł
Las Odkrywców – dojazd
Las Odkrywców znajduje się w miejscowości Ułęż, pomiędzy Warszawą a Lublinem, praktycznie przy trasie S17 (trzeba kilka kilometrów zjechać w bok). Nawigacja doskonale radzi sobie z doprowadzeniem na miejsce, nie będziecie mieć z tym żadnego problemu.
Las Odkrywców – parking
Parking Lasu Odkrywców znajduje się przed wejściem do obiektu, jest duży i utwardzony, ale zgodnie z filozofią miejsca nie wybrukowany. Natomiast nie ma niebezpieczeństwa, że coś urwiecie w zawieszeniu wjeżdżając. Jest bardzo komfortowy.
Las Odkrywców – gdzie spać w okolicy?
Ponieważ z Łodzi mieliśmy kawałek drogi do Lasu Odkrywców, a z szybkim porannym ogarnianiem różnie u nas bywa, postanowiliśmy pojechać dzień wcześniej i zanocować w bliskiej okolicy. Las Odkrywców nie oferuje miejsc noclegowych, zapytaliśmy ich zatem, gdzie polecają szukać noclegu i zarekomendowali nam zaprzyjaźnioną Jakubową Izbę. To tylko 20 minut drogi, więc idealnie.
Jakubowa Izba to głównie karczma z pysznym jedzeniem, ale oferuje też kilka pokojów z prywatnymi łazienkami dla swoich gości. Ceny mają bardziej niż dobre (169 zł za pokój dwuosobowy ze śniadaniem to jest sztos!), pokoje czyściutkie z ręcznikami, podstawowymi kosmetykami i z wielkim łóżkiem, gdzie bez problemu zmieściliśmy się we trójkę, choć w nocy Piotrek przenosił się na dostawkę Młodego, bo dzieć postanowił zająć większą część łóżka i ani myślał się przesunąć 😉 . Mimo gwaru karczmy na dole, w pokoju na górze nie było słychać hałasów i można było odpocząć. A po zejściu na dół zjeść pyszną obiadokolację. Ludzi było pełno, to świadczy o jakości miejsca.
Dla dzieci jest dedykowane menu, ale obsługa i kucharz bez problemu starają się dostosować dania pod gusta małych gości (np. grillowany łosoś podany bez szpinaku i masła czosnkowego dla Młodego), jest też miejsce do zabawy w środku i plac zabaw w ogrodzie. Niestety jak my byliśmy to padało i nie było jak z tego skorzystać. Jest oczywiście przewijak, krzesełka i możliwość podgrzania słoiczków.
Podrzucamy Wam adres i polecajkę
Niwa Babicka 91, 08-500 Ryki
(MOP Niwa Babicka, przy trasie S17)
Informacje praktyczne przed wizytą w Lesie Odkrywców
- To jednak las, warto mieć coś na komary, kleszcze i maść na ukąszenia (przydała się nam po ataku muchy 😉 )
- Parking jest bezpłatny obok wejścia
- Wygodne buty i ubranie to podstawa
- W sklepiku można kupić drobne pamiątki
- Warto mieć zwłaszcza dla dzieci strój kąpielowy do strefy wodnej
- Przyda się też krem z filtrem
- Jest sporo miejsc do rozłożenia swojego kocyka – można zatem wziąć
- Można wnosić swoje jedzenie
- Ale na miejscu są też punkty gastronomiczne
- Jest tu mnóstwo cienia, idealnie na upały
- Nie można wchodzić ze zwierzętami
- Zaplanujcie sobie tutaj cały dzień, my byliśmy 7 godzin i wcale nie było nam za długo
Minusy Lasu Odkrywców
Jak każde miejsce, to również ma swoje minusy. Ponieważ drewniane konstrukcje są mniej trwałe niż metalowe, zużywają się szybciej. Wymagają zatem regularnych napraw i konserwacji. Dzieci bawiąc się i korzystając z nich po prostu czasem je też niszczą. Było kilka miejsc, które zauważyliśmy, że potrzebowały uwagi. Nie będziemy wymieniać które, ponieważ pewnie już w momencie pisania tego tekstu będzie to nieaktualne. Dlaczego? Zgłosiliśmy pracownikom przy wyjściu swoje uwagi i od razu usłyszeliśmy, że wiedzą już o tym i zaraz będzie to naprawiane. Reszta rzeczy to już byłoby czepialstwo, więc pisanie o nich sobie odpuścimy. Nigdy nie jest tak, że każde miejsce w 100% zaspokoi potrzeby wszystkich, warto mieć luz i po prostu cieszyć się chwilą.
Las Odkrywców – nasza opinia
Las Odkrywców to dzieciństwo bez prądu w czystej postaci. Bez elektrycznych atrakcji i głośnej muzyki, jedynie z dźwiękami lasu. Dzieciństwo „dzikich dzieci” chętnych do nieskrępowanego kontaktu z naturą. Miejsce ciekawe, zadbane, inne niż wszystkie nam znane tematyczne parki rodzinne. Bardzo podoba się nam, że nie ma tam przystrzyżonych równiutko trawników tylko las rośnie swoim rytmem. Jednocześnie fragmenty z atrakcjami są bezpieczne i przygotowane do wizyt dzieci (i dorosłych też). Szukaliśmy takiego miejsce i cieszymy się, że je znaleźliśmy. My na pewno będziemy tam wracać. Bo jeden dzień to za mało żeby się nasycić Lasem Odkrywców.
Partnerem materiału jest Rodzinny Park Tematyczny „Las Odkrywców”