Najpiękniejsze świąteczne iluminacje w województwie łódzkim 2020

Aktualizacja 2021: Park Miliona Świateł


Podziwianie świątecznych iluminacji to jedna z naszych ulubionych atrakcji w czasie Bożego Narodzenia. Jeździmy od miejsca do miejsca, wyszukujemy w Internecie co ciekawsze instalacje, i co roku odkrywamy coś nowego i pięknego.

O tym, jak było w Łodzi dwa lata temu, pisaliśmy tutaj…

… w okolicznych miastach tutaj…

… a podczas wycieczki do Królewskiego Ogrodu Światła na warszawskim Wilanowie tutaj:

W tym roku częściowo postawiliśmy na pewniaki. Piotrkowska i Manufaktura to punkty obowiązkowe. Podobnie jak rynek w Aleksandrowie Łódzkim. Było jedno „prawie” nowe miejsce. Prawie, bo byliśmy tam kilka lat temu, długo przed blogiem, więc nie mamy wielu dobry zdjęć. Pamiętaliśmy jednak, że już wtedy nam się podobało. To co, jedziemy na światełkową świąteczną wycieczkę?

Aleksandrów Łódzki, iluminacja świąteczna

Tam co roku jest cudowna dekoracja świetlna. Główny punkt to to, co widać na zdjęciu. Choinka, wielki fotel w którym można usiąść oraz Mikołajowy autobus, do którego można wejść.

Ale jest też inna bardzo ciekawa inicjatywa. Szpaler choinek (tzw. Aleja Bożonarodzeniowa) udekorowanych przez różne organizacje, kluby sportowe, przedszkola czy klasy szkolne. Każda z nich ma kartkę informującą, kto ją dekorował. I każda jest inna.

Byliśmy już trzeci rok z rzędu i za każdym razem jest inaczej. Dwa lata temu był pociąg i udekorowane fontanny, rok temu domek Mikołaja, a teraz można podziwiać świąteczny autobus. Polecamy bardzo!

Ciekawostka: w 2015 roku Aleksandrów Łódzki zajął 2. miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepszą miejską iluminację świąteczną zdobywając 35 633 głosy. Tymczasem zwycięzca miał 35 900 głosów. Bardzo mała różnica. Jeszcze bardziej to można unaocznić patrząc na miejsce 3 i 4438 głosów. W konkursie brało udział 228 miast.

Aleksandrów Łódzki i ul. Wojska Polskiego, iluminacja świąteczna

Po drodze z Łodzi miniecie też pięknie udekorowany dom. Taki trochę w amerykańskim stylu. Warto się zatrzymać i popatrzeć. Znajdziecie go przy ulicy Wojska Polskiego za cmentarzem (jadąc od strony Łodzi).

Łódź i ul. Piotrkowska, iluminacja świąteczna

Tematem przewodnim, podobnie jak rok temu, jest powrót do natury. Znajdziemy zatem leśne zwierzęta jak jeleń z bogatym porożem i rozświetlone ptaszki, czy udekorowane choinki. Punktem kulminacyjnym jest wielka choinka stojąca obok pomnika jednorożca.

Warto wybrać się na spacer wzdłuż całej części deptakowej szukając co ciekawszych instalacji. A jeśli nie uda się w tym roku, będzie jeszcze okazja za rok. Ta miejska dekoracja gości bowiem w Łodzi przez 3 kolejne lata. Podczas naszego spaceru miasto pokrywała mgła, co jeszcze potęgowało ten niesamowity klimat.

Łódź i Manufaktura, iluminacja świąteczna

Znajdziemy tu przepięknie udekorowane drzewa w Alei Dobrego Smaku (to miejsce obok Pałacu Poznańskiego), wielką choinkę czy podświetlone dekoracyjnie latarnie.

Dobroń i Dobronianka, iluminacja świąteczna

Nowym miejscem na naszej wycieczkowej mapie jest Dobronianka. To prywatny Park Zwierząt, gdzie tworzone są też tematyczne stanowiska do zdjęć. Pokazywaliśmy ją już na Instagramie, dlatego warto nas tam obserwować żeby takich smaczków nie przegapić.

W tym roku powstało 5 stanowisk rozświetlonych świątecznie. Zatem oprócz miło spędzonego czasu na podziwianiu i karmieniu zwierząt można też zrobić sobie piękne zdjęcia.

Kleszczów, iluminacja świąteczna

Daleko z Łodzi, ale warto. To gmina, która co roku stawia na piękne oświetlenie w Święta. Zatrzymując się w okolicy kościoła możemy podziwiać trzy duże instalacje świetlne oraz sporo mniejszych. Udekorowane są, oprócz kościoła, również Urząd Gminy, budynek pobliskiej restauracji, czy miejski żłobek oraz przedszkole.

W okolicznych miejscowościach też można zobaczyć wiele pięknych światełek, na przykład w Łękińsku (rondo czy wejście do kościoła). Nam obejrzenie tego zajęło około 2 godziny, więc zarezerwujcie sobie trochę więcej czasu.

Zelów (ul. Cegielniana), iluminacja świąteczna

Marzy się Wam obejrzenie dekoracji jak z amerykańskiego miasteczka? Wcale nie musicie lecieć za ocean!

Dodajemy kolejną miejscówkę „światełkową” w łódzkim. Warto podjechać, bo to prawdopodobnie najbardziej rozświetlony dom w Polsce 😉

Właściciel od 6 lat udoskonala i rozszerza swoje aranżacje. Do podziwiania jest dom, ogród za domem i posesja po przeciwnej stronie ulicy. W sumie ponad 300 tysięcy lampek. Część z nich została zakupiona kilka lat temu, część wykonana samodzielnie a reszta jest sprowadzana z zagranicy. To wielka pasja gospodarza, dlatego też udostępnia swój dom i ogród do zwiedzania i podziwiania codziennie do godziny 23 do 6 stycznia!

A Wy polecacie jeszcze jakieś piękne świątecznie udekorowane miejsca? 

PS. Większość zdjęć zrobiliśmy zestawem Olympus E‑M1 Mark II z obiektywem 1240. Zazwyczaj ze statywem.

12 komentarzy Dodaj swój
  1. Super macie to zajęcie ‘świetlne’ i nawet nie wiesz ile mi radości sprawiliście tymi zdjęciami! Dziękuję!

    U nas w Irlandii wiele domów i ulice też były pięknie rozświetlone. Nawet po sąsiedzku – wręcz szaleństwo kolorowych lampek mieliśmy. Cudowny klimat, który zostaje w pamięci na cały Rok. I do następnych takich Świąt. Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku!

  2. Może Tkalnia w Pabianicach? Ktoś wie czy przygotowali coś ładnego? Na pewno widziałam prezent przy Grobelnej

    1. Hmm, nie wiem. Czytałam że podobno w 2018 roku prezent, który stał przy UM spalił się. W tym roku informują, że oprócz dekoracji latarni przy głównej ulicy, są dwie instalacje: w Parku Słowackiego i przy ul. Szarych Szeregów. Tkalnię musiałabym sprawdzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.