Bałtów zimą – Wioska Św. Mikołaja, Kraina Lodu, spotkania z elfami i szaleństwa na lodowisku. Po prostu Bajkowa Zima!

Gdzie w centralnej Polsce można spędzić rodzinnie i aktywnie czas? Gdzie warto pojechać z dziećmi na zimowe ferie? Oczywiście do Bałtowa! Bałtowski Kompleks Turystyczny to miejsce, gdzie przygoda i nauka idą ze sobą w parze na każdym kroku. Możemy Was zapewnić, że nie będziecie się tam nudzić. My zaplanowaliśmy na zimowy grudniowy pobyt 3 noclegi. I jak już wszystko było potwierdzone, przeszło nam przez głowę: co my tam będziemy robić przez tyle czasu? Park rozrywki zamknięty na zimę, tak samo zwierzyniec górny i Park Miniatur. A ile można chodzić i oglądać dinozaury… I co się okazało? Że Piotrek zabranej z domu książki nawet nie otworzył, ja komputera nie wyjęłam z torby, a Młody swoje tory do autek rozłożył chyba tylko po to, żeby rodzice nie marudzili, że wiózł je bez sensu ten kawał drogi.

Przejdźmy zatem do konkretów. Jakie atrakcje czekają na Waszą rodzinę w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym zimową porą? Czy rodzinna wycieczka w świętokrzyskie będzie udana? Jak ją najlepiej zaplanować, żeby skorzystać jak najwięcej?

Zimowe atrakcje Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego

Wioska Świętego Mikołaja

To jedno z najważniejszych miejsc zimowego Bałtowa. Czarownice odleciały z Sabatówki, żeby zrobić przestrzeń dla Mikołaja, Pani Mikołajowej i psotnych Elfów. Tysiące światełek rozświetla wioskę po zmroku, przez co wygląda tam jak z bajki. Z daleka słychać świąteczne melodie i śmiechy dzieci bawiących się z Elfami. A Mikołaj tylko czeka w swoim wielkim fotelu, żeby wysłuchać dziecięcych marzeń. A jak będziecie mieć trochę szczęścia i akurat spadnie śnieg, to widok musi być jeszcze bardziej magiczny.

Kraina Lodu

Tuż obok JuraParku, tam gdzie latem jest Prehistoryczne Oceanarium, zimą znajdziecie Bajkową Krainę Lodu. Spotkacie się z Elzą i Anną w tajemniczej, lodowej scenerii. A może nawet pojawi się sympatyczny bałwanek Olaf. To atrakcja, na którą trzeba zapisać się na konkretna godzinę, podobnie jak latem na autobusowe zwiedzanie Zwierzyńca Górnego. Nie dopłacacie za nią, ale taki system pozwala zniwelować tłumy i kolejki. Zwiedzanie Krainy Lodu trwa około pół godziny.

Zimowe Kino

Nie mogło zabraknąć również seansów kinowych w świątecznym klimacie. Nad bałtowskim kinem sferycznym, które latem wyświetla filmy o dinozaurach, zimą kontrolę przejmuje Epoka Lodowcowa. Manny, Ela, Sid i Diego muszą uratować Święta. Nie można przecież zawieść małej mamutki Brzoskwinki, prawda? Bardzo zabawna, ciepła i wzruszająca opowieść dla każdego. Trwa 21 minut.

Lodowisko

Latem jest wrotkarnia, a zimą lodowisko. Ponad 900 m2 tafli lodu pozwala całkiem fajnie się poślizgać. Jeśli wolicie jak na lodzie jest mniej osób, idźcie zaraz po otwarciu. Z drugiej strony po zmroku lodowisko jest bardzo ładnie oświetlone. No cóż, nie da się mieć ciastka i zjeść ciastka (a przynajmniej zazwyczaj, bo może się zdarzyć dzień że będzie mniej osób). Łyżwy i wszystko inne można wypożyczyć na miejscu. Atrakcja jest dodatkowo płatna poza biletem wstępu do kompleksu.

Karuzela Wiedeńska

To jedyna część z letniego Parku Rozrywki, która działa również zimą. Ale w ogóle nas to nie dziwi, bo po zmroku wygląda niesamowicie.

Żywa Szopka Świąteczna

W Zwierzyńcu Dolnym wydzielono fragment, który przystrojono jak bożonarodzeniową szopkę. Spotkacie tu kozy i osiołka, które bardzo chętnie zjedzą kawałek jabłka. Lubią być głaskane i często podchodzą do płotka.

JuraPark Bałtów

To ciekawie poprowadzona dinościeżka z tablicami na temat dinozaurów i modelami naturalnych rozmiarów. A zimą, świątecznie oświetlona, wygląda zupełnie inaczej. Jest klimatycznie!

Warsztaty w Szkole Elfów

Jak się robi lukier? Z jakich roślin powstaje cukier? I jak najpiękniej udekorować pierniczki? Tego wszystkiego dowiecie się na warsztatach z Elfami. A gotowe przyozdobione pierniczki zabieracie ze sobą do domu (albo od razu do brzucha 😉 ). Zajęcia są dodatkowo płatne poza ceną biletu. Koszt – 20 zł/osoba.

Jakie atrakcje i aktywności są jeszcze dostępne zimą w Bałtowie?

  • Place zabaw,
  • tyrolki
  • tratwa na wodzie (no chyba, że zamarznie staw)
  • Skansen Pszczelarski
  • boisko do piłki nożnej
  • przejażdżki konne.

Gdzie smacznie zjeść w Bałtowie?

Bałtowski Zapiecek

To restauracja z prawdziwego zdarzenia. Przepiękny wystrój, klimat przytulności i ciepła. Czuliśmy się tam bardzo chcianymi gośćmi. Są niesamowicie przyjaźni dzieciom. Do stolika dostaliśmy kolorowankę i rebusy tematyczne wraz z zestawem kredek, żeby zająć dziecko w trakcie czekania na posiłek. A tamtejszy kącik dla dzieci to istne szaleństwo. To jest pełnoprawna sala zabaw, której nie powstydziłyby się wysokiej klasy hotele. Kulki, zjeżdżalnie, metalowe labirynty i różne skrytki to dziecięcy raj do zabawy.

Oczywiście takie udogodnienia jak dziecięce menu, krzesełka czy przewijak to tutaj oczywistość. Mają tu nawet specjalną salę urodzinową. A latem również zewnętrzny plac zabaw przy tarasie, na którym rozstawione są stoliki. Zjeść tu można pysznie! Dania kuchni polskiej są dostępne stale, a weekendowo często jest menu specjalne. Baaaardzo polecamy!!! To będzie nasz wybór również podczas kolejnych pobytów.

Browar Bałtów

To miejsce poznaliśmy już podczas naszego pierwszego pobytu. Było wtedy tuż po otwarciu, teraz minęło około pół roku i już trochę okrzepło. Czy nadal nam się tak podobało jak poprzednio? Tak! Frytki z batata i stripsy z kurczaka nadal były tak samo pyszne, Młody się nimi zajadał. Również steki i podpłomyki nie odstają poziomem.

Jednak sercem tego miejsca jest piwo, bo to w końcu browar. Produkowane jest na miejscu, a urządzenia do jego wytwarzania są widoczne również dla gości z sali. Jeśli ktoś ma ochotę dowiedzieć się więcej na ten temat, zaplecze można zwiedzić z profesjonalnym piwowarem, który opowie tajniki produkcji tego trunku. A potem warto zamówić deskę degustacyjną i sprawdzić, które z wytwarzanych na miejscu piw smakuje Wam najbardziej. Zwróćcie uwagę, że każde piwo to osobna historia zamknięta w kodzie QR, którą w każdej chwili możecie odkryć. Jedyna nasza uwaga to brak czegokolwiek, żeby zająć dziecko. Warto o tym pamiętać i zabrać swoje zabawki (jakieś kredki czy inne drobiazgi). Być może się to zmieni, ponieważ w ciągu dnia przychodzi tam jednak sporo rodzin z dziećmi. Trzymamy kciuki! Dopiero wieczorem to miejsce staje się bardziej pubem niż restauracją, co jest dobrym rozwiązaniem ze względu na lokalizację Browaru Bałtów w samym centrum kompleksu.

Powyższe restauracje odwiedziliśmy i możemy polecić. Zimą działa również Zajazd Przystocze, w którym jedliśmy śniadania oferowane w pakiecie z noclegiem. Jest tam również dostępny bufet obiadowy na zasadzie nakładasz ile chcesz i płacisz za tyle, ile masz na talerzu. Do tego w kawiarni w chacie Mikołaja i drugiej przy wejściu do JuraParku (tam gdzie są warsztaty piernikowe z Elfami) można wypić kawkę i zjeść do niej coś słodkiego (i pysznego!).

Gdzie spać?

Oczywiście Bałtowski Kompleks Turystyczny oferuje też miejsca noclegowe. Zimą odpada pole namiotowe, ale rodzinne pokoje w Zajeździe Przystocze ponownie bardzo dobrze się sprawdziły. Są w różnym standardzie, my wybraliśmy studio z własną łazienką. Na wyposażeniu jest tez mini aneks kuchenny z lodówką, czajnikiem, mikrofalówką i kubkami do herbaty. Nie ma jednak żadnych talerzy czy sztućców, więc jeśli chcecie zrobić dziecku jakąś kolację w pokoju, musicie o tym pamiętać i zorganizować się przed wyjazdem. Choć Panie w recepcji też są pomocne i pewnie w razie potrzeby jakiś talerz i nóż znajdą 🙂 . Na recepcji są też planszówki, można pożyczyć jakąś do pokoju i pograć wieczorem.

Ceny i pakiety

Najbardziej opłacalny jest pakiet Bajkowa Zima (Wioska Św. Mikołaja, Kraina Lodu, JuraPark, Kino, Zwierzyniec Dolny — szopka, karuzela wiedeńska)

Koszt – 65 zł.

Można też oczywiście wykupić każdą atrakcję osobno, dokładny cennik znajdziecie na stronie obiektu.

Atrakcje dodatkowo płatne:

  • lodowisko,
  • warsztaty z Elfami.

Stoki narciarskie Szwajcaria Bałtowska

Tego niestety nie było dane nam sprawdzić, ponieważ pogoda była zupełnie nie zimowa. Temperatura na plusie nie sprzyja naśnieżaniu stoków. Ale nic straconego. Jest powód, żeby ponownie przyjechać do Bałtowa, co na pewno się stanie!

Porady praktyczne

  • w ciągu tygodnia zimą obiekt do godziny 14 obsługuje głównie grupy zorganizowane, dla klientów indywidualnych jest otwarty w godzinach 14-18,
  • dlatego najlepiej przyjechać w terminie piątek-niedziela,
  • jeśli macie życzenie, żeby Mikołaj wręczył Waszemu dziecku prezent, możecie go przygotować wcześniej i dostarczyć do chaty Mikołaja (musi być podpisany), a Mikołaj o umówionej godzinie wywoła dziecko i wręczy mu upominek,
  • warto ubrać dziecku coś w świątecznym klimacie, wychodzi to ciekawiej na zdjęciach,
  • spędza się dużo czasu na zewnątrz, ale też niektóre aktywności są w ciepłych pomieszczeniach. Ubranie na cebulkę, które łatwo zdjąć, będzie jak najbardziej OK!

Zapraszamy też do zapoznania się z naszym poprzednim materiałem. Pisaliśmy tam dokładnie o tym, jak wygląda Bałtowski Kompleks Turystyczny latem. Co oferuje, jak zaplanować pobyt i jak się przygotować. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Materiał powstał we współpracy z Bałtowskim Kompleksem Turystycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.