Uniejów – co warto tam zwiedzić? Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Niby niepozorne małe miasto, gdzie punktem docelowym są zazwyczaj baseny termalne. Nie zamierzam z tym dyskutować, choć to nie do końca mój klimat. Dlatego odkryjemy dziś wspólnie inną stronę tej miejscowości – dla mnie samej była to niespodzianka.
Pomiędzy Łodzią a Koninem jest tak wiele ciekawych miejsc, że nie daliśmy rady opisać ich w jednym wpisie – nikt by przez to nie przebrnął 🙂 Damy Wam jednak linki do nich wszystkich, możecie sobie dowolnie łączyć punkty z każdego z nich i zaplanować wycieczkę na swoją miarę.
Co zatem robić w Uniejowie? Przez cały dzień na pewno nie będziecie się nudzić. Jeśli jesteście fanami term, to hulaj dusza 🙂 Jednak to nie wszystko. Termy Uniejów i atrakcje w pobliżu to plan na cudowny, relaksujący dzień. Można tu na przykład zobaczyć zbudowaną w stylu gotyckim Kolegiatę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z sarkofagiem bł. Bogumiła, patrona miasta. My postawiliśmy jednak na naturę i do tego będziemy przekonywać również Was.
Często szukamy w internecie gotowych podpowiedzi, planów na wycieczki. Pewnie wpisujecie hasła w stylu „Uniejów i okolice atrakcje dla dzieci” albo „Uniejów co zwiedzać”. To jest miejsce, w którym odpowiemy na Wasze pytania i wątpliwości. Sami szukamy takich informacji, więc rozumiemy potrzebę zebrania ich w jednym miejscu.
Zamek Arcybiskupów
Od niego zaczynamy spacer. Warto podziwiać go choćby z zewnątrz, jednak na dziedzińcu też jest całkiem ciekawie. Jest to średniowieczna budowla, kilkakrotnie przebudowywana. Obecnie działa tam hotel i restauracja. Można też zwiedzać zamkową kaplicę oraz wejść na taras widokowy na szczycie wieży. Co więcej, zamek w Uniejowie to centralny punkt pięknego parku.
Park zamkowy
Zabytkowy park w stylu angielskim daje wytchnienie i pozwala się zrelaksować, zresetować myśli. Powolnie spacerując dróżkami, możemy podziwiać piękno starych drzew. Koniecznie pójdźcie wzdłuż starego koryta rzeki w stronę sanatorium, to właśnie ta alejka jest naszym zdaniem najbardziej urokliwa. Szczególnie jej fragment już za budynkami uzdrowiska – jak zobaczyliśmy ten szpaler drzew, nie mogliśmy wyjść z zachwytu. Obowiązkowo poszukajcie też pomnika Białej Damy i przeczytajcie umieszczoną na nim legendę o Uniejce.
Uzdrowisko Uniejów
Jest to pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne. Sanus per aquam, czyli zdrowie przez wodę – to hasło przewodnie tego miejsca. Woda, która jest największym bogactwem miasta, dzięki swoim właściwościom termicznym i chemicznym jest wykorzystywana w profilaktyce i terapii wielu chorób oraz w rehabilitacji. Instytut Zdrowia Człowieka – Uzdrowisko Uniejów Park to miejsce zaskakujące.
Wały przeciwpowodziowe
Spacerując po parku, nie da się przeoczyć wałów przeciwpowodziowych położonych w okolicy terenów starych zalewów Warty. To doskonałe miejsce na spacer w słoneczku, gdy chcemy się „dogrzać” w chłodniejszy dzień. Bardzo przyjemne miejsce. Spacer po wałach można jednak połączyć z największym według nas HITEM Uniejowa! Kolejny punkt to coś, co koniecznie musicie zobaczyć!
Ścieżka dydaktyczna „Zieleń”
Odkryliśmy ją zupełnym przypadkiem. Mało jest o niej informacji w internecie, raptem kilka filmików i oficjalny opis – a przynajmniej ja nic więcej nie znalazłam. A tymczasem… jest FANTASTYCZNA! Szukaliśmy miejsca, gdzie będzie mało ludzi, będzie las i spokój. I coś ciekawego do zobaczenia. Jeśli macie podobne potrzeby, to będzie miejsce dla Was.
Wejście na ścieżkę znajduje się tuż przy wale przeciwpowodziowym przy nowym Aparthotelu Termy Uniejów. Znajduje się tam mapa i tablica opisująca trasę. Warto mieć ze sobą smartfon, którym odczytacie kody QR, ponieważ po drodze będziecie szukać 6 metalowych, naturalnej wielkości figur zwierząt z tamtejszych terenów. Na każdej figurze jest właśnie kod QR, gdzie zapisane są bardzo ciekawe informacje o danym ekosystemie. Lekcja przyrody w plenerze jak znalazł 😉
To, co jednak jest najcudowniejsze, to absolutny spokój. Widoki są niesamowite. Relaksujące połacie łąk w środku lasu, kładki nad bardziej bagnistymi terenami, mosty nad wodą czy taras, z którego można obserwować miejsce bytowania bobrów. Przypominało mi to Torfowisko pod Zieleńcem, gdzie po raz pierwszy poczułam taki właśnie spokój w otoczeniu przyrody. Niestety wyjazd do Zieleńca jest obecnie trudny, więc dobrze, że jest podobne miejsce bliżej.
W 2018 roku ścieżka została zmodernizowana. Bez problemu można pokonać ją z wózkiem. Pełne okrążenie wraz z powrotem wzdłuż wału to 3,3 km. Spokojnym tempem, z czterolatkiem na rowerku biegowym, ale bez pikniku po drodze, zajęło nam to 1 h 15 min. Natomiast po drodze jest wiele ławek, gdzie można się zatrzymać na dłużej.
Zagroda Młynarska
Po drugiej stronie drogi znajduje się jeszcze jedno ciekawe miejsce: zespół muzealno-noclegowy Zagroda Młynarska. Za bramę służą dwa wielkie wiatraki typu koźlak z Chorzepina i ze Zbylczyc, w których można przenocować. Znajdują się tam też dwór z miejscowości Nagórki, chałupa ze Skotnik, budynek inwentarski z Uniejowa czy kopia stodoły z Besiekier, w której można obejrzeć ekspozycję powozów konnych i dawnych narzędzi. W Zagrodzie można zakupić tradycyjny chleb oraz skorzystać z różnorodnych warsztatów, np. garncarskich. Jeśli lubicie takie klimaty, to koniecznie musicie poznać również skansen w Maurzycach!
Plany zmian
Uniejów się zmienia. Nadal wiele się tam dzieje. Jest rozbudowywany kompleks termalny, powstaną bulwary przy Warcie, nowa kładka dla pieszych łącząca termy z centrum miasta oraz wiele innych inwestycji. Będzie zatem jeszcze ciekawiej. Mamy blisko, więc pewnie zawitamy tam jeszcze nie raz. W bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu termalnego już teraz znajduje się park linowy i całkiem interesujący, duży plac zabaw. Tak że atrakcji dla dzieci w każdym wieku na pewno nie zabraknie.
EDIT: 2022 rok
W pierwszej połowie 2022 wygląda to już bardzo obiecująco 🙂 Sami spójrzcie na zdjęcia nowej promenady.
Atrakcje Uniejowa zapełniają plan na cały dzień. Jeśli jednak chcecie wybrać tylko kilka z nich, albo pojechać tam na dłużej i lepiej poznać okolicę, to można połączyć je choćby z ZOO Safari Borysew (czytaj więcej), Ogrodem Zmysłów w Poddębicach (czytaj więcej) czy Zalewem Jeziorsko i Lazurowym Jeziorem. Łódzkie, bardzo nieoczywisty kierunek turystyczny, oferuje mnóstwo ciekawych miejsc. Wystarczy mieć otwartą głowę.
Dywany kwiatowe w Spycimierzu w Boże Ciało
Tuż obok Uniejowa znajduje się mała wieś Spycimierz. Jest ona jednak znana na całą Polskę z powodu pięknych dywanów kwiatowych układanych co roku na święto Bożego Ciała. O godzinie 17.00 rozpoczyna się uroczysta msza święta, a po niej wyrusza procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy ustawionych na trasie. Dlatego chcąc podziwiać te cuda, trzeba przyjechać wcześniej. Potem idzie po nich procesja. Samo układanie kwietnych dywanów trwa wiele godzin, a materiał kwiatowy gromadzony jest przez kilka dni. Wzory co roku są inne, wymyślane i dopracowywane w najdrobniejszych szczegółach.
Mimo trudnej sytuacji w 2020 roku, mimo tego że procesja nie odbyła się w tradycyjnej formie ulicami wsi, mieszkańcy postanowili podtrzymać ponad 200letnią tradycję i ułożyć dywany kwiatowe na placu przy kościele. To właśnie tam w dobie pandemii odbyła się ograniczona forma procesji. Spycimierz w Boże Ciało to jedna z tych rzeczy, które warto w życiu zobaczyć. Jest duża szansa, że Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu zostanie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie może się już poszczycić wpisem na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
EDIT grudzień 2021
Stało się! Dywany kwiatowe układane na Święto Bożego Ciała w Spycimierzu wpisano na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Bardzo się cieszymy!
Super foty!
Ale piękne miejsce. Ja najchętniej wybrałabym się na spacer tą ścieżką edukacyjną. Całkiem ciekawy pomysł na pokazanie zwierząt mieli, nie widziałam jeszcze takiego
To prawda. Można się sporo nauczyć w przyjemnych okolicznościach przyrody.
Rzeczywiście o Uniejowie wiedziałam jedynie gdzie leży i że są tam termy. Bardzo spodobała mi się ta ścieżka, szczególnie widok z mostku, lubię takie miejsca.
Co ciekawe, tuż przed mostkiem są ławeczki i stoliki, zatem można tam zaznać prawdziwego relaksu.
Piękne i spokojne miejsce. Niestety, daleko od nas, więc jednodniowa wycieczka nie wchodzi w grę;)
Trzeba pozbierać kilka pomysłów i ruszyć w trasę po Łódzkim.
To jest zdecydowanie miejsce dla mnie i nie mam tam aż tak daleko 😉
To w drogę? 😉
Jako dziecko i nastolatka jeździłam do Uniejowa bardzo często, to miejsce pełne uroku.
My z Łodzi mamy dość blisko i też nam się podoba 🙂
słyszałam o Uniejowie i na pewno mam go w planach 🙂
To ciekawe, małe miasteczko w którym warto zobaczyć nie tylko termy 🙂
A powiem Wam, że ja też jakoś specjalnie teramami się nie zachwycam. Może dlatego tak jest, że jestem zwolenniczką chłodnej wody w basenach, a jeśli chodzi o ciepłą – wybieram ciepłe Kraje. Poza tym nie lubię tłoku ludzi na basenie…
Zdecydowanie w takich miasteczkach – zwiedzając, wyszukuję możliwości spacerów w naturze, podziwiania budowli, ogrodów. Bardzo mi się ten Uniejów sposobał 🙂 Może kiedyś odwiedzimy!
Wiele osób zna Uniejów tylko z term, a to niedopatrzenie 😉
Znam Uniejów! Moja żona pochodzi z Turku. Gdy pierwszy raz odwiedziliśmy Turek, od razu zostałem zabrany przez moją wówczas narzeczoną do Uniejowa! Park jakiś czas temu został dostosowany dla zwiedzających, więc bardzo się cieszyła, że mogła mi go pokazać. Przez ostatnie lata Uniejów rzeczywiście się zmienia, a jego atrakcyjność jest bardzo potrzebna w tym rejonie Polski. Na pewno warto odwiedzić, polecam!
W ogóle cały tamten rejon ma wiele do zaoferowania. Ogród Zmysłów w Poddębicach, Uniejów, Borysew i ZOO, Jeziorsko. Piękne lasy i natura 🙂
dokładnie, okolica jest przepiękna, co roku odwiedzamy te tereny . CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE
🙂 też wychodzimy z takiego założenia
W Boże Ciało polecam jechać do Spycimierza. Jest to wieś obok Uniejowa. “Szwecja” słynie z dywanów kwiatowych na trasie procesji. Piękne wzory układane co roku przez mieszkańców. Dlaczego “Szwecja”? Podczas potopu szweckiego stacjonowaly tu wojska szweckie.
Wiemy, musi być tam wtedy pięknie. Zobaczymy, czy będzie to możliwe w tym roku.
Koniecznie muszę sie tam wybrać
Warto 🙂
Piękne miejsce, czulibysmy się tam wspaniale! Tyle zieleni, tak blisko przyrody i z dala od tłumów – bardzo nasze klimaty 🙂
Czyli mamy podobne podejście 😉
Jak dzieci były małe często do niego zaglądaliśmy, lubiliśmy jego klimat, dobrze się w nim czuliśmy. 🙂
Bo to spokojne miasteczko, poza termami nawet trochę senne. I ma to niesamowity urok.
Kochamy takie miejsca- zielen przyroda i jeszcze zjawiskowe zamki:0 cudnie-szkoda ze may tak daleko
Na pewno w swojej okolicy też macie coś fajnego:)
Wygląda na naprawdę ciekawe miejsce 😉
Pewnie warte zobaczenia
Polecam na spacer 🙂