Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie

Łęczyca i jej najbliższe okolice od 2022 roku mają nową, bardzo ciekawą atrakcję. A to nadal nie jest koniec zmian, które mają sprawić, że to będzie turystyczna perełka województwa łódzkiego. Dzisiaj chcemy pokazać Wam, jak się przygotować do wycieczki w tą okolicę. Ceny, godziny otwarcia, zdjęcia. Czy warto tam iść i czego się spodziewać?

Warto dobrze wykorzystać piękne, ciepłe i słoneczne dni i pobyć jak najwięcej na świeżym powietrzu. Dlatego przychodzimy do Was z materiałem z okolic Łodzi o Skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie, bo wiemy, że najwięcej z Was szuka u nas na blogu właśnie pomysłów na wycieczki jednodniowe w okolicach Łodzi. To będzie piękny dzień w plenerze!

Część pierwsza – Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku

To piękny, mały skansen. Idealny na letni spacer, kiedy kwitną kwiaty i jest zielono. Na jego terenie jest też miejsce na piknik (nie ma restauracji ani sklepu w pobliżu, weźcie to pod uwagę i zabierzcie prowiant).

Najważniejszym, najbardziej rzucającym się w oczy obiektem jest wiatrak koźlak z 1820 roku. Wiedzieliście, że tego typu wiatraki całe mogą się obracać “w poszukiwaniu” wiatru? Taki trochę domek na jednej nodze, który może się kręcić dookoła własnej osi. I ten miał dużo szczęścia, bo został ocalony i pięknie odrestaurowany.

Ale to oczywiście tylko jedno w wielu ciekawych miejsc. Są chaty, olejarnia, stodoła czy studnia. Są tabliczki z opisami, warto je poczytać. Poszukajcie przepisu na śniadanie młynarza i dajcie znać, co to.

My mieliśmy ogromną przyjemność zwiedzać to miejsce z Panem Henrykiem Pieczewskim. Jakbyście potrzebowali przewodnika po Łęczycy i okolicach, to bardzo polecamy i podrzucamy kontakt (603 382 035, turystaboruta@gmail.com). Można się umawiać na zwiedzanie już bezpośrednio z nim. 

Jeśli usługa przewodnika nie jest dla Was (może koszt, może czas, może inny powód), to jest druga, równie interesująca opcja. Od niedawna za kilka złotych w sklepiku z pamiątkami w kasie skansenu można zakupić nieMAPĘ “Skansen w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie”. To idealny pomysł na urozmaicenie zwiedzania z dziećmi. Są tam ciekawostki, zadania do wykonania i piękne grafiki. Ekipa nieMAPY jak zwykłe spisała się na medal. I taka nieMAPA będzie przy okazji super pamiątką z wycieczki!

W skansenie wiele się dzieje, można powiedzieć, że ten skansen żyje. Organizowane są tu różne pokazy, warsztaty czy nawet potańcówki. Warto zaglądać na ich kanały w internecie i śledzić interesujące wydarzenia.

Część druga – Skansen w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie łączy coś super fajnego 

Pomiędzy tymi dwoma miejscami wybudowano drewnianą kładkę. My bardzo lubimy wszelkie kładki, więc jak to zobaczyliśmy, to aż nam się oczy zaświeciły. Spacer tą drogą jest niesamowicie przyjemny i relaksujący. Po drodze mijamy bajorka, pola i łąki, drzewa a nawet rzeczkę. No i są widoki na Skansen, Grodzisko i Kolegiatę.

Drewniana kładka ma około 400 metrów długości, oprócz tego jest krótki fragment polnej drogi i nieco dłuży (około 200 m) kawałek drogą gruntową. Przez to całość, szczególnie po deszczu, może być trudniejsza do pokonania z wózkiem dziecięcym, ale wydaje się nam, że jest to do zrobienia. Choć jeśli macie wybór, warto rozważyć nosidło.

Podobno są plany, aby kładka i droga pieszo-rowerowa łączyła Łęczycę w okolicach zamku właśnie z Grodziskiem i Skansenem i tworzyła krąg do spacerowania. Jeśli tak się stanie, to będzie na pewno hit turystyczny województwa łódzkiego.

Na obecnym fragmencie kładki są ustawione tablice edukacyjne, z których można poczytać o okolicy, zabytkach i łęczyckiej przyrodzie. Są też informacje o pracach wykopaliskowych w Tumie. I tu mała uwaga: wszyscy których widzieliśmy przebiegali tą kładką byle szybciej, nasz przewodnik Pan Henryk też miał podobne doświadczenia ze swojej pracy. Nie róbcie tego! Poczytajcie, popatrzcie na świat. Warto! Te wiadomości przydadzą się Wam przy zwiedzaniu Grodziska, o którym piszemy poniżej.

Część trzecia – Grodzisko w Tumie

Długo trwało, zanim przeprowadzono wszystkie prace archeologiczne i odrestaurowano bramę do tego wczesnośredniowiecznego grodu. Jak długo? Pierwsze plany pojawiły już w 1938 roku! Już wtedy archeolodzy zdawali sobie sprawę, jak ważne jest to miejsce, które dla “zwykłego” człowieka było właściwie tylko “kupą ziemi”.

Sezon 2010 był przełomowy, odkryto wtedy m.in. dobrze zachowane pozostałości bramy wjazdowej. W kwietniu 2022 otwarto dla zwiedzających zrekonstruowane Grodzisko w Tumie, a kompleksowa inwestycja kosztowała niemałe 12 mln złotych! 

Czego się zatem można tam spodziewać? Wystaw ze złota, drogich i nowoczesnych instalacji multimedialnych i tego typu rzeczy? Nie. Tego tam nie znajdziecie.

 • Jest za to pięknie podany kawałek historii naszego kraju. Można poczytać tablice z informacjami na temat badań archeologicznych tego miejsca i na prawdę sporo się dowiedzieć. 
 • Można obejrzeć ciekawe filmy edukacyjne (w jednym z nich uczestniczy nasz przewodnik, Pan Henryk 🙂
 • I wreszcie można pobyć blisko natury, sami zobaczcie na zdjęciach, jakie tam są widoki!

Podobno część osób spodziewa się, że zobaczy drugi Biskupin i wychodzi rozczarowana, bo tam jest raptem kawałek odbudowany i prawdopodobnie reszta nie będzie dokończona. Czemu? Koszty i czas, znowu trzeba by było też obiekt na wiele lat zamknąć. Natomiast najważniejsze fragmenty odtworzono. 

Miejcie zatem tego świadomość. Ale jeśli zagłębicie się w to miejsce, poczytacie o jego historii (tablice na kładce z poprzedniego posta również!) to obiecujemy, że nie wyjdziecie rozczarowani.

Skansen w Kwiatkówku, drewniana kładka spacerowa i nowo odbudowane Grodzisko w Tumie to ogromny skarb naszego województwa. Zgadzamy się z hasłem: “Tum – Perła Romańskiego Szlaku ziemi łęczyckiej“. Jest tu wielki potencjał turystyczny, który nadal się w tej okolicy rozwija. Obok jest znana kolegiata w Tumie, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Już teraz można tam spędzić cały dzień (nie ma restauracji, pamiętajcie o ewentualnym prowiancie). A będzie jeszcze ciekawiej!

Informacje praktyczne

 • brak tam restauracji czy sklepu, zatem prowiant trzeba wziąć ze sobą;
 • przed wejściem do skansenu jest spory teren, gdzie można usiąść na ławce albo rozłożyć kocyk i w miłych okolicznościach odpocząć i coś zjeść;
 • wyremontowano drogę dojazdową, asfalt jest równiutki i nowy;
 • zbudowano też parkingi (przy skansenie i przy archikolegiacie, skąd można spacerem podejść do grodziska);
 • polecamy zostawić auto przy skansenie i dalej już iść pieszo, spacer tutaj to jest najlepsza część tej wycieczki;
 • płaskie, wygodne buty bardzo ułatwią Wam zwiedzanie;
 • da się z wózkiem, ale wygodniej z nosidłem;
 • można wejść z psem (musi być na smyczy).

Godziny i dni otwarcia, cennik

 • otwarte kwiecień-październik od wtorku do niedzieli (plus wybrane dni dodatkowe);
 • we wtorki wstęp bezpłatny (nie obejmuje wejścia na wiatrak i wieżę);
 • płatność kartą w kasie Grodziska, w kasie Skansenu kartą i gotówką;
 • ceny biletów: normalny 20 zł, ulgowy 14 zł (na każdy z obiektów osobny), ale bardziej opłaca się kupić kompleksowy na Skansen, Grodzisko i dodatkowo główny budynek; Muzeum z siedzibą w Łodzi : normalny 25 zł, ulgowy 18 zł;
 • cały dokładny cennik znajdziecie na stronie Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego jest partnerem serii materiałów o turystycznych walorach okolic Łęczycy. 

A jeśli interesują Was wycieczki w okolicach Łodzi, to ogromny przekrojowy materiał pełen pomysłów już jest u nas na blogu. Zapraszamy, znajdziecie go TUTAJ:

Komentarz Dodaj swój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.