O, matko! Spojrzenie na Dzień Matki zmienia się z czasem

Kilka Dni Matki w moim życiu na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Są to dni bardzo szczególne. Ten, który chyba zapamiętam najmocniej, to 26.05.2016. Mój pierwszy Dzień Matki w roli mamy. Z bardzo wtedy jeszcze maleńkim, dwutygodniowym człowiekiem. Byłam ogromnie wzruszona, przepełniona miłością, która rodziła się spokojnie od tych kilkunastu dni.

W naszej rodzinie jest tradycja drobnych upominków, które obecnie Młody organizuje przy pomocy taty. Ten, który pozostanie ze mną, otrzymałam w zeszłym roku. Fantastyczne filcowe serduszko-zawieszka do kluczy z napisem: „Mama, dajesz radę!”.  Takich momentów się nie zapomina.

Czasem jest trudno, czasem wzruszająco

Ale Dzień Matki to już nie tylko pozytywne wspomnienia. W tym roku po raz pierwszy nie będę go obchodzić jako córka. Obejmując patronat nad antologią, którą dziś Wam pokażę, jeszcze o tym nie wiedziałam. Dlatego tak ważne jest, aby o mamie pamiętać i celebrować zarówno te specjalne dni, ale też każdy moment życia codziennego. Dopiero jako dorosła kobieta odkrywam, jak ważne jest to słowo, jak dużo emocji się za nim kryje.

Sam tytuł „O, Matko! Antologia opowiadań” to zbiór utworów 13 polskich autorów. Są nimi: Michał Biarda, Monika Hołyk-Arora, Małgorzata Kasprzyk, Elżbieta Kosobucka, Marika Krajniewska, Aneta Krasińska , Agnieszka Krizel, Piotr Podgórski, Alicja Podgrodzka, Marlena Rytel, Wanda Szymanowska, Agnieszka Zakrzewska i Beata Zdziarska. Każdy z nich ma inne spojrzenie, inne doświadczenia i inaczej pokazuje Matkę. Nie ma jednej, idealnej. Czasem jest trudno, czasem wzruszająco. To po prostu trzeba przeczytać samemu! 

Dlaczego jeszcze warto?

Jest jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Dochód ze sprzedaży antologii w całości zasili konto Fundacji pani Ewy Błaszczyk “Akogo?”. Decyzja została podjęta jednogłośnie przez wszystkich autorów. Fundacja pomaga dzieciom wybudzić się ze śpiączki, ma w swojej historii wiele sukcesów.

Oficjalna data premiery to 26.05.2019. Jednak dla niecierpliwych, jest możliwość nabycia książki wcześniej. E-book jest dostępny już od 1 maja, a wersja papierowa od 10 maja. 

Pomysł stworzenia wspólnej antologii powstał spontanicznie, a jego główną inicjatorką była poetka i blogerka Agnieszka Krizel (Recenzje Agi). Zdecydowaliśmy się uczcić w ten sposób Dzień Matki, ponieważ nikt przed nami tego nie zrobił – na rynku dominowały antologie świąteczne, walentynkowe i wakacyjne. Jednak nie zdołalibyśmy zrealizować tego pomysłu, gdyby nie Pani Katarzyna Krzan, Redaktor Naczelna wydawnictwa E-bookowo, której serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że nasze opowiadania spodobają się Wam i Waszym Mamom.

Zainteresowani? To zajrzyjcie TU. Kopanina.pl ma ogromną przyjemność być jednym z patronów książki, na pewno napiszemy o niej coś jeszcze 🙂 Bądźcie czujni, może pojawi się jakiś konkurs? Kto wie 🙂

66 komentarzy Dodaj swój
 1. gdsy zostałam sama mama zaczełam widziec dokłądnie ile moja mama muaisła poświęcic dla naszej 6 tki- teraz jeszcze bradziej ja doceniam

 2. Często jest tak, że ludzie zaczynają doceniać swoich rodziców własnie dopiero wtedy, kiedy sami mają dzieci – albo kiedy mamy i taty już zabraknie. Ostatnio usłyszałam gdzieś jakiś cytat mówiący o tym, że dopiero po śmierci rodziców zaczyna się prawdziwa dorosłość – i chyba coś w tym jest…

 3. Sama chętnie przeczytam opowiadania – od kiedy sama jestem mamą to o wiele bardziej doceniam trudy mojej rodzicielki.

  1. Okres od Wielkiej Nocy do Dnia Dziecka jest zawsze bardzo intensywny w święta, u nas dokładają się do tego jescze moje urodziny, urodziny Młodego, nasz rocznica ślubu, teściów rocznica ślubu, teściowej urodziny i jeszcze kilka ważnych dni. Jest o czym pamiętać 😉

 4. W tym roku pierwszy raz Dzień Mamy będę obchodzić już jako MAMA ❤️ 🙂 To cudowne uczucie 🙂
  Świetna inicjatywa z tą książką i cel na który pieniążki zostaną zebrane ze sprzedaży w stu procentach zachęca i zasługuje na to by ją kupić.

  1. Celebruj ten dzień, bo jest jedyny taki w życiu 🙂 Rób zdjęcia, postaraj się o jakąś pamiątkę, zawsze z przyjemnością do tego wrócisz 🙂

 5. Mama jest ważna osobą w życiu każdego dziecka 🙂 Trzeba ją doceniać codziennie.
  Świetna inicjatywa! Opowiadania to ciekawy pomysł;)

 6. Ja z siostrami zawsze dbam o Dzień Mamy, Dzień Taty, Dzień Babci, Dzień Dziadka. To ważne dla nas dni i mam nadzieję, że jeszcze długo będziemy mogły odwiedzać te ukochane osoby z upominkiem.

 7. W sumie to nigdy nie myślałam o tym, że może przyjść taki dzień, że nie będę obchodzić Dnia Matki jako córka…

 8. Jako mama nie miałam takiej przyjemności, ale bardzo lubię obchodzić to święto z mamą i babcią <3
  Z każdym rokiem, coraz bardziej się wzruszam.

 9. Odkad sama zostalam mama inaczej patrze na to swieto, a odkad nie jestem juz corka – tym szczegolniej doceniam moja mame. Szczytna inicjatywa. Podziwiam ludzi, ktorzy potrafia przekluc wlasne nieszczescie i staraja sie pomagac innym jak pani Ewa Blaszczyk. Pozdrawiam serdecznie Beata

 10. Współczuję z powodu straty… Chyba trochę wiem co czujesz, bo sama niespełna 2 lata temu zostałam bez Taty i nadal jeszcze nie do końca to przepracowałam. Wiem jednak jedno – w każdy dzień matki postaram się nie tylko dać swojej Mamie kwiaty czy czekoladki, ale przede wszystkim poczucie, że doceniam to, co dla mnie przez całe moje życie robiła 🙂 Niestety e-booka nie mogę jej kupić, bo ona jest totalnie analogowa, ale z pewnością sama książka jest dobrym prezentem na taką okazję!

  1. Będzie też wersja papierowa dostępna, polecam 🙂 Matka to taki człowiek, który czy jest dobrze czy źle, jest przy Tobie zawsze.

 11. Zapowiada się ciekawie, cel na który idzie dochód też bardzo ważny, kibicuje pani Błaszczyk, od lat czekam na informację o przebudzeniu jej córki. Za mna pierwszy dzień mamy dopiero i zachowałam opakowanie po czekoladce 😀

  1. Mama to jest szczęście, emocje, radość. Ale też zdenerwowanie, czasem rozczarowanie. Jest w tym słowie wszystko. A usłyszeć je pierwszy raz z ust własnego dziecka, bezcenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.