Tomaszów Mazowiecki wydaje się być niepozornym turystycznie miastem. Ale uwierzcie, tylko na pierwszy rzut oka. Bo jak trochę głębiej poszukać, okazuje się że to jedno z najciekawszych miast województwa łódzkiego. Po wpisaniu w Google frazy „Tomaszów Mazowiecki atrakcje” pokazuje się Tomaszowska Okrąglica: Skansen Rzeki Pilicy, Niebieskie Źródła i Groty Nagórzyckie. Ale tym razem nie będzie o nich. Dlaczego? Bo o nich pisaliśmy już dość obszernie TUTAJ, po więcej informacji odsyłamy Was zatem do tego przewodnika.
Tym razem skupimy się na nie tak oczywistych, ale to nie znaczy że mniej ciekawych, miejscach Tomaszowa. Będą zatem atrakcje dla dzieci, ciekawostki. Miejsca niekoniecznie wymieniane w TOP 10 do zobaczenia. To Polska trochę mniej znana, ale jednak warta poświęcenia jej uwagi. Taką Polskę właśnie uwielbiamy zwiedzać. Odkrywać i później pokazywać Wam tutaj.
Przystań Miejska Tomaszów Mazowiecki – idealne miejsce dla dzieci i dorosłych
Szukając ciekawych lokalizacji na nasze jednodniowe wycieczki po łódzkim (wszystkie propozycje znajdziecie TUTAJ, to skarbnica wiedzy) na to miejsce jakoś nigdy nie trafiliśmy. Nigdy nie wyszukało się nam w czeluściach internetu, nikt nam o nim nie powiedział. Znaleźliśmy je zupełnym przypadkiem, wypatrzyliśmy z drogi z auta. Pokazaliśmy Wam najpierw na story na Instagramie, potem krótko opisaliśmy w poście. Wzbudziło w Was wielkie zaciekawienie i równie wiele pytań. Postaramy się na nie wszystkie odpowiedzieć. Bo tam jest fantastycznie!
My byliśmy w Wielką Sobotę, ludzi było raczej malutko. Latem na pewno będzie duuuużo więcej. Nasz synek był tak pochłonięty zabawą tam, że musiałam użyć wszystkich mamowych sztuczek żeby go nakłonić do wyjścia, jak już czas nas naglił. Dlaczego? Zaraz Wam opowiemy.
Na początek jednak kilka informacji o tym, co tam znajdziecie. To miejski park położony na ulicy PCK, nad samym brzegiem największej tomaszowskiej rzeki – Pilicy. Najogólniej można powiedzieć, że to teren rekreacyjno-wypoczynkowy. W 2019 i 2020 roku przeszedł całkowitą rewitalizację, dzięki czemu stał się nowoczesnym, przyjaznym miejscem do spędzania czasu. Wybudowano letni amfiteatr, plażę miejską, miejsca wodowania kajaków, pomosty widokowe, promenadę wzdłuż rzeki, boiska sportowe, miejsce do grillowania czy postawienia małej gastronomii (food trucków). Jest też siłownia zewnętrzna, węzły sanitarne, mnóstwo drzew, zieleni i ławeczek do wypoczynku. I na prawdę to wszystko robi wrażenie!
Przejdźmy jednak to tego, co dla dzieci będzie chyba jeszcze bardziej ciekawe. Oprócz możliwości zabawy we wszystkich wymienionych wyżej miejscach mają jeszcze takie: dwa place zabaw, labirynt z iglaków, strefę edukacyjną z eksperymentarium, tablicami informacyjnymi czy zabawami sensorycznymi. Świetnym pomysłem było namalowanie na nawierzchni gier „chodnikowych” znanych również rodzicom z czasów ich dzieciństwa. Sama z przyjemnością poskakałam z Młodym w klasy 😉 . Jest też otwarty sezonowo park linowy.
Myślę, że w ciepły dzień spokojnie można tam być od rana do wieczora i absolutnie nie będziecie się nudzić. A Wasze dzieci tym bardziej!
Plac Kościuszki – centralny plac miasta
Latem zdobią go podświetlane wieczorem fontanny, które dzieci szczególnie sobie upodobały. Też w ostatnich latach przeszedł gruntowną rewitalizację. Wypiękniał, stał się bardziej przyjazny mieszkańcom. Od zawsze było to ścisłe centrum Tomaszowa. Na początku jako plac targowy, obecnie jako miejsce spotkań i rekreacji.
Szczególną uwagę w tej przestrzeni zwraca na siebie jeden budynek. Jako jedyny wygląda trochę jak ruina. Zaciekawił nas na tyle, że poszukaliśmy o nim więcej informacji. To klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem Świętej Trójcy, wpisany do rejestru zabytków, zbudowany przez fundację założyciela miasta, hrabiego Ostrowskiego. Jest on najstarszym kościołem w mieście. Nie można go obecnie niestety zwiedzać w środku. A bardzo szkoda… Na ten moment udało się tylko wyremontować dach, który pilnie tego wymagał. Na resztę trwa pozyskiwanie funduszy.
Park Bulwary
To kolejne miejsce, które przeszło przeobrażenie. Na lepsze. Jeszcze kilka lat temu we wspomnieniach mieszkańców były tam chaszcze. Obecnie jest ładna przestrzeń z miejscami do spacerów i wypoczynku. Pięknie wkomponowano stare drzewa rosnące nad brzegiem rzeki Wolbórki w nowy projekt parku. Pomosty na brzegu, ścieżki do spacerowania, place zabaw czy tor do ekstremalnej jazdy na rowerze sprawią, że przyjemnie będzie się tam spędzać czas. Bardzo chcemy zobaczyć wieczorową porą zarówno park, jak i fontanny na Placu Kościuszki, więc na pewno wrócimy 🙂 .
Arena Lodowa
To nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt sportowy. Wyjątkowe w nim jest to, że to jedyny w Polsce całoroczny tor łyżwiarski służący do uprawiania łyżwiarstwa szybkiego, łyżwiarstwa figurowego, hokeja, short tracku, wrotkarstwa oraz żużlu na lodzie [WOW, słyszeliście o czymś takim? Koniecznie chcemy to zobaczyć na żywo!]. Spełnia wszystkie wymagania do organizowania zawodów międzynarodowych. Jest też oczywiście dostępna komercyjnie dla każdego, kto chce pojeździć na łyżwach. Jak podkreślają zarządcy, to właśnie mieszkańcy i goście Areny chcący aktywnie spędzić czas są tam najważniejsi. Ponieważ została wyposażona w rozkładane boiska do siatkówki czy koszykówki, takie wydarzenia też mogą się tam odbywać.
Schron Regelbau 621
A tuż obok Areny Lodowej znajduje się schron Regelbau 621. Jest to największy tego typu obiekt na odcinku umocnień „Linii Pilicy”. Ściany bunkra mają 2 m grubości. Został zbudowany jako schron do obsługi dział przeciwlotniczych lub polowych, a także dla drużyny piechoty. Mógł pomieścić 10 żołnierzy. Była w nim jedna wspólna izba, dwa wejścia, wyjście ewakuacyjne oraz stanowisko karabinu maszynowego z oddzielnym wejściem. Bunkier znajduje się pod opieką stowarzyszenia Labirynt, które dokonało jego odnowienia.
Znaliście taki Tomaszów Mazowiecki? Jakie jeszcze ciekawe miejsca można tam znaleźć?