Sky Walk – spacer w chmurach i wieża widokowa w Świeradowie Zdroju

Małe, lekko senne miasteczko na Dolnym Śląsku, przy samej granicy z Czechami. Uzdrowisko, gdzie do tej pory głównie można było spotkać kuracjuszy. Czy da się uatrakcyjnić je tak, żeby właśnie tam przyjeżdżały całe rodziny z drugiego końca Polski? Okazało się, że TAK! Ale jak? Bardzo prosto!

Postawiono na super atrakcję dla każdego: wybudowano największą wieżę widokową w Polsce. Sky Walk, jak można spodziewać się po nazwie, oferuje spacer w chmurach. Nam pogoda spłatała lekko figla i podczas zejścia lało i wiało, więc jak najbardziej chmury mieliśmy na wyciągnięcie ręki. To jednak jest dowodem, że wejść na wieżę można w prawie każdych warunkach. A im są w sumie gorsze, tym mniej ludzi spotkamy po drodze i mamy szansę zrobić ciekawsze zdjęcia 😉 O, na przykład takie.

Jeśli będziecie w tych okolicach Dolnego Śląska, powinniście rozważyć zobaczenie nowej wieży widokowej w Świeradowie Zdroju. To wyjątkowa atrakcja i ogromna konstrukcja, która góruje nad miastem. Od czerwca 2021, kiedy to nastąpiło otwarcie, o wieży zrobiło się bardzo głośno. Jedni chwalą, inni takich konstrukcji nie lubią. My lubimy i chętnie odwiedzamy. To już nasza trzecia tego typu wieża. O pozostałych poczytacie TUTAJ – Krynica Zdrój i TUTAJ – Lipno w Czechach. A czego konkretnie można się spodziewać po Sky Walk? Zapraszamy do zobaczenia naszej relacji  z wizyty.

Sky Walk – spacer w chmurach

62 metry od podstawy. To tam, po przejściu 850-metrową drewnianą kładką, zakończy się Wasz spacer w górę. Na zboczu góry Świeradowiec stanęła wieża, z której piękny widok dostępny jest dla każdego. Nachylenie jest niewielkie, przez co wjazd z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim nie będzie problemem. Niepełnosprawni mogą zostawić auto pod samą wieżą (jest tam kilka miejsc parkingowych). Reszta gości musi podejść albo asfaltową drogą techniczną (polecam z wózkiem) albo szlakiem z centrum miasta. Nie jest to długi spacer, zajmie około pół godziny. Widzieliśmy też, że miejscowi taksówkarze oferują podwózkę pod samą wieżę. Jeśli zatem z jakiegoś powodu nie możecie wejść na górskie szczyty a pragniecie podziwiać widoki, to miejsce jest zdecydowanie dla Was. Odkryjecie piękno Masywu Śnieżnika właśnie tutaj.

Atrakcje na wieży Sky Walk w Świeradowie

Widoki to jednak nie wszystko. Po drodze czeka Was kilka ciekawych miejsc. W pewnym momencie zamiast podążać grzecznie kładką, możecie zamienić się w człowieka-pająka i wspiąć się po linowej sieci. Tą drogą można pokonać nawet kilka pięter w górę (albo w dół). I zobaczyć wieżę z innej perspektywy.

Na samym szczycie czeka na Was kropla. Wyzwoli nieco adrenaliny, no bo wejście na siatkę z liny, pod którą jest 60 metrów do ziemi, robi wrażenie. Choć nie na wszystkich. Jak widać, Piotrek sobie nawet trochę skakał. 

A zaraz obok jest szklana platforma, która wystaje poza wieżę. To daje wrażenie unoszenia się w chmurach, jakbyśmy nie mieli żadnego podłoża pod nogami. Tylko 62 metry przestrzeni w dół. Nam pogoda nie pozwoliła w pełni tego zaznać, ale widzieliśmy podobne atrakcje choćby w Alpach i wiemy, że potrafią robić niesamowite wrażenie.

Wracając można skorzystać ze zjeżdżalni, aby jeszcze lepiej się bawić. Szybciutko pokonujemy 105 metrów w dół. Czemu 105 a nie około 60? Bo zjeżdżalnia wije się i kręci, przez co jest nieco dłuża niż sama wysokość wieży. Atrakcja jest dodatkowo płatna i dostępna od 120 cm. 

Jak dojść na wieżę Sky Walk w Świeradowie?

Na wieżę z centrum Świeradowa można dostać się na dwa sposoby. Albo asfaltową ulicą Dąbrowskiego, gdzie polecamy wjechać na przykład z wózkiem dziecięcym. Tamtędy też jest możliwy wjazd dla niepełnosprawnych. Wtedy auto zostawiacie na parkingu pod samą wieżą. Tędy też jeżdżą taksówki.

Druga opcja to podążanie za drogowskazami z centrum. To tędy kierują Was na wieżę. Najpierw idziecie asfaltem (ul. Górska) i mijacie parkingi (o nich więcej za chwilę). Potem szlak skręca w las i kawałek pod górę trzeba podejść po nieutwardzonej ścieżce. W deszczową pogodę może być tam dość ślisko. Weźcie dobre buty, w klapkach będzie trudno. 

Wieża widokowa Sky Walk – parking

Parkingi pod wieżą są zazwyczaj prywatne. Płatne i bardzo drogie. Średni koszt to 30 zł za auto za dzień. (Zresztą podobnie jest pod Alpincosterem, taki urok miasteczka). Ale wystarczy poszukać miejskiego, darmowego parkingu i pójść na spacer. To nie są odległości nie do pokonania. Najbliższy znajduje się przy ulicy Granicznej. Z tego miejsca wolnym krokiem jest jakieś 20 minut spaceru.

Wieża widokowa Sky Walk – cennik i bilety

Bilety można kupić tylko na miejscu. Nie ma obecnie sprzedaży online, za to oprócz zwykłych kas są też automaty biletowe. Osoba dorosła płaci 49 zł, bilet ulgowy kosztuje 39 zł. Za zjeżdżalnię dostawowo zapłacicie 10 zł za 1 zjazd, 50 zł za 6 zjazdów.

Wieża widokowa Sky Walk – godziny otwarcia

Wieża otwarta jest codziennie pomiędzy 9.00 a 19.00. Uwaga! Ostatnie przejście przez bramki wejściowe jest możliwe na godzinę przed zamknięciem. Chyba że są nocne spacery albo wydarzenia specjalne jak na przykład koncerty. Wtedy te godziny ulegają zmianie.

Wieża widokowa Sky Walk – czy można z psem?

Na wieżę nie można wejść z psem. Na takie okoliczności przygotowano specjalne kojce. Polecamy jednak, aby futrzastych przyjaciół zostawić w miejscu noclegu. Tam będzie im na pewno przyjemniej przez ten czas.

Czy warto wybrać się na wieżę Sky Walk?

Czy zatem warto wejść na wieżę? Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Natomiast jeśli lubicie takie atrakcje, to będzie się Wam podobać. Bilety mogą wydawać się dość drogie, jednak patrząc na ceny innych miejsc w Świeradowie (jak na przykład wspomniany wcześniej Alpincoster…), nie jest tak źle. Tym bardziej, że czas przebywania jest nieograniczony. Jak zwykle polecamy zwiedzanie w rytmie slow, spokojne podziwianie i korzystanie z chwili. I weźcie sobie jakiś prowiant. Można rozłożyć się gdzieś na wieży i w miłych okolicznościach zjeść. Oczywiście, jeśli pogoda Wam pozwoli. Czego serdecznie Wam życzymy! A na koniec jeszcze krótki materiał filmowy. Bawcie się dobrze 🙂

2 komentarzy Dodaj swój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.