Dziecko w domu. Co ciekawego z nim robić? Pomysły na dni i zabawy tematyczne

Po raz kolejny w ciągu ostatniego roku żłobki, szkoły i przedszkola zostały zamknięte. I znowu rodzice stoją przed wielkim wyzwaniem: co robić z dziećmi w domu przez te minimum dwa tygodnie? Przecież bez jakiegoś planu można z pełnym energii kilkulatkiem po prostu zwariować. Pomyślałam, że podzielę się z Wami pomysłem na ciekawe, niebanalne zorganizowanie czasu całej rodzinie. Gwarantuję, że będzie to niezapomniany wspólny czas.

Dni tematyczne spowodują, że każdy z nich będzie inny a dziecko z niecierpliwością i ciekawością będzie oczekiwać tego, co będzie się działo. Takie zabawy nie wymagają wielkich przygotowań czy zakupów,  zazwyczaj wystarczy to, co macie w domu. Chodzi tu o inne, niebanalne podejście i naukę przez zabawę.

Przygotowałam propozycję 14 zabaw i tematów na dwa tygodnie pobytu w domu. No to zaczynamy! Kolejność realizacji dowolna 🙂

1. Dzień teatralny

Przygotowujemy z dzieckiem przedstawienie teatralne na podstawie ulubionej bajki. Wystarczy zrobić kutynę z dwóch krzeseł i koca, scenę z wydzielonego fragmentu podłogi i gotowe. Krótki scenariusz/opowieść, kilka prób i możemy prezentować widowni z misiów nasze przedstawienie. Poopowiadajmy sobie przy okazji czym jest teatr, jak należy się tam zachowywać, co można zobaczyć. Można też dziecku puścić nagranie jakiegoś przedstawienia teatralnego z internetu.

2. Dzień sportowy

Warto pokazać dziecku dyscypliny sportu, z którymi nie ma do czynienia na co dzień. W naszym przypadku było to np. obejrzenie konkursu skoków narciarskich czy zawodów lekkoatletycznych. Potem można zorganizować takie zawody w domu. Możemy choćby skakać w dal, ćwiczyć stanie na jednej nodze. Wszystko co przyjdzie Wam do głowy jest dozwolone. Ważne, żeby wiązało się z ruchem.

3. Dzień laboranta/naukowca

W internecie jest mnóstwo pomysłów na proste doświadczenia do wykonania w warunkach domowych. Zazwyczaj wykorzystują one produkty spożywcze, które są w każdym domu. Jak będzie się dymić lub buzować, zobaczycie zachwyt w oczach własnego dziecka! PS. Możecie też zamrozić wodę i zrobić tor dla autek 😉

4. Dzień dinozaura

Poczytajcie wspólnie książki o dinozaurach. Potem stwórzcie miasto dinozaurów. Wymyślcie wspólnie przygody, które je spotkają. Nie macie figurek? Żaden problem! Po prostu je narysujcie, pokolorujcie i wytnijcie z kartonu.

fot. Paige S. / Pixabay

5. Dzień segregacji śmieci

Obecnie segregacja śmieci to temat bardzo istotny. Porozmawiajcie o tym, czym jest segregacja, jak należy ją prawidłowo robić. Nauczcie się, jakie kolory odpowiadają jakim surowcom. Dowiedzcie się, dlaczego należy segregować śmieci. I od tego czasu już na co dzień segregujcie je wspólnie.

6. Wakacje na wsi

Poczytajcie książki o zwierzętach gospodarskich (np. “Wszystko o krowach”). Dowiedzcie się, jakie prace i kiedy wykonuje się na wsi. Sprawdźcie, skąd się biorą owoce i warzywa. Po co nam zboże? Możecie też pobawić się w gospodarstwo rolne. Mały fanów motoryzacji jak nasz syn, na pewno zainteresują maszyny w gospodarstwie rolnym.

7. Zwierzęta też czują

Ten dzień jest bardzo ważny w kształtowaniu empatii u dziecka. Najlepiej na podstawie jakiegoś zaprzyjaźnionego lub domowego zwierzaka wytłumaczcie dziecku, w jaki sposób należy opiekować się takim przyjacielem rodziny. Jeśli macie psa, pójdźcie na wspólny spacer. Jeśli nie, zawsze możecie narysować spacer z psem. 

8. Mały ogrodnik

Dzieci uwielbiają zabawę w ziemi. Jeśli jest ciepło i macie kawałek ziemi na działce, to przeznaczcie ją na ogródek dla dziecka. My mamy taki plan w to lato. W warunkach domowych możecie po prostu posiać rzeżuchę. Podlejcie razem domowe rośliny. Możecie je też wspólnie umyć albo przesadzić, jeśli tego wymagają. Przy okazji porozmawiajcie o tym, skąd się bierze tlen którym oddychamy i czemu warto sadzić jak najwięcej drzew.

9. Dzień zdrowia

Pobawcie się w wizytę u lekarza. Niech dziecko będzie doktorem, zbada Was i da zalecenia. Przy okazji zapytajcie, czemu trzeba myć często ręce, zasłaniać buzię przy kichaniu czy kaszlu oraz zostać w domu jak się jest chorym. Uświadomcie maluchom, jak niebezpieczne jest picie z jednego kubka, czy jedzenie wspólnej kanapki. Dobre nawyki to podstawa!

10. Dzień gotowania kuchni świata

Zazwyczaj gotujecie w domu pomidorową i kotlety? To jest dobry czas na spróbowanie czegoś nowego. Obejrzyjcie wspólnie książkę kucharską i wybierzcie przepis, który zrobicie. Może to będzie pizza? Albo sushi? Lub ciasto czekoladowe? Suflet? A może coś zupełnie innego. Fajnie, gdyby potrawa była czymś, czego nie jecie często. Wspólne gotowanie obowiązkowe!

11. Dzień bezpiecznej zabawy

Wypadki mają to do siebie, że dzieją się niespodziewanie. Warto uświadomić potomka, że skakanie do wody w nieznanym miejscy może mieć tragiczne konsekwencje. Że nie wolno odchodzić z obcymi ludźmi, czy wybiegać za piłką na ulicę. Jak często rozmawiacie o tym z dziećmi? Myślę, że  warto robić to jeszcze częściej. Narysujcie wspólnie jak powinna wyglądać bezpieczna zabawa. Zapamiętajcie adres, wytłumaczcie, po co zakładacie dziecku niezgubkę.

12. Dzień pierwszej pomocy

Czy Wasze dziecko zna numery alarmowe? Wie co to policja, pogotowie czy straż pożarna? Potrafi wybrać odpowiedni numer w telefonie? Przy okazji, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zapiszcie pod numerem 1 w szybkim wybieraniu w Waszych telefonach numer 112 i nauczcie dziecko po co on jest. Dla bardziej zaawansowanych nauka podstaw pierwszej pomocy. Z pomocą przyjdzie Wam jak zwykle książka albo internet.

13. Dzień podróżnika

Macie jakiś wymarzony kierunek rodzinnej podróży? Znajdźcie go na mapie i zaznaczcie. Dowiedzcie się, co można tam ciekawego robić. Zaplanujcie czas, który tam spędzicie. Możecie zrobić też pracę plastyczną odnośnie tego miejsca. A może powspominacie poprzednie podróże? Pooglądacie zdjęcia?

14. Dzień wspomnień

Wyciągnijcie Wasze albumy ze zdjęciami, również te „sprzed dzieci”. Pokażcie im jak wyglądało Wasze dzieciństwo, jak się bawiliście. Na pewno macie zdjęcia klasowe z podstawówki, na których dziecko może zgadywać gdzie jest mama albo tata? Pooglądajcie też zdjęcia z czasu, jak Wasze dziecko było malutkie i opowiedzcie mu, jak wtedy wyglądało Wasze życie. Co robiliście, jak spędzaliście czas. 

Te pomysły to oczywiście tylko inspiracje. Dopasujcie aktywności do możliwości i wieku dziecka. My mamy w domu 3,5 latka i na takich atrakcjach się znamy 🙂 Jeśli chcecie dodać jakieś od siebie, komentarze są dla Was!

Zapraszamy też do dołączenia do naszej grupy na Facebooku. Tam jeszcze więcej piszemy o atrakcjach dla dzieci.

 
Nuda jest nudna – Dziecięce aktywności od Kopanina.pl
Grupa Prywatna · 617 członków
Dołącz do grupy
Zbieramy tutaj informacje o dziecięcych aktywnościach głównie z Łodzi i okolic. Chcemy pokazać, że NUDA JEST NUDNA, a każdy lubi spędzać ciekawie czas…
 
50 komentarzy Dodaj swój
    1. Wiek szkolny to już inna para kaloszy 😉 Takie dziecko ma właśnie lekcje, bez problemu zajmie się też samo sobą. Z takim maluchem jak nasze organizacja mu czasu to dla nas wyzwanie.

  1. Bardzo fajny pomysł z takimi dniami tematycznymi. U nas z kolei spontan. Większość czasu chłopcy się bawią, ale staram się codziennie z pierwszoklasistą zrobić kilka rzeczy edukacyjnych.

  2. Bardzo ciekawe pomysły 🙂 U nas codziennie jest dzień sportowy, syn nie wyobraża sobie, żeby nie mógł kopać piłki 🙂 Muszę jeszcze dzień sprzątanie wymyślić 🙂

  3. U nas większość z tych pomysłów orzerobionych. Jestem juz z Jasiem 4 tydzień w domu. Jutro mamy dzień z origami.

  4. Rewelacyjnie to wymyśliliście. Jeśli u nas ruszy kwarantanna to chętnie skorzystam z tej podpowiedzi. Dzień teatralny i ogrodnika już sobie robilliśmy kiedyś. Tio się sprawdza 🙂

    1. Cieszę się, że po testowaniu w praktyce też sprawdziły się u Was pomysły. 🙂 U nas co prawda nie ma kwarantanny, tylko zamknięte są wszystkie placówki edukacyjne. Ale jakoś zająć dzieci trzeba w tym czasie.

    1. Ponieważ pierwszy raz miał miejsce podczas ogólnopolskiego strajku nauczycieli 😉 Powód był inny, ale efekt podobny. Szkoły i przedszkola zamknięte.

  5. Super inspiracje. Ja jestem z dzieciakami non stop jak nie z jedna to druga, jak nie z drugą to trzecią haha i tak na okrągło na razie więc dla mnie to normalna sytuacja. U nas dziewczynki super zajmują się wspólnymi zabawami a tak to wychodzimy teraz troche na ogród, gramy w rodzinne gry, układamy puzzle, rysujemy 🙂

    1. Fajnie jest mieć jakieś bezpieczne miejsce na powietrzu, ogród przy domu jest idealny. My mamy blisko działkę i tam będziemy jeździć pewnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.