„Ludzie z pasją” – czy NIEMAPA to jednak mapa?

Czy w Łodzi powstają ciekawe inicjatywy? TAK! Ta jest nam wyjątkowo bliska. Bo zaczęła się od pokazania ciekawych łódzkich miejsc w nieszablonowy sposób! Będzie to historia o ludziach, którzy mają ogromną wyobraźnię i chęć pokazania dzieciom świata w inny, ciekawy dla najmniejszych sposób. Bo dzieci to są nie mali dorośli. Potrzebują wiedzy dostosowanej do ich poziomu rozwoju. Dużą dawkę pozytywnej energii mieliśmy okazję zaczerpnąć na wystawie Ekoeksperymentarium w ramach Łódź Design Festival. Ale są też online. I to za darmo! 

Tutaj gra edukacyjna Ekoeskperymentarium (po samej nazwie można wywnioskować o czym jest 😉 ), a tutaj do pobrania ich wszystkie do tej pory wypuszczone NIEMAPY. Sprawdźcie, czy jest tam Wasza okolica. Bo wystarczy wziąć jedną i iść na spacer! 

Na (same trudne i podchwytliwe 😉 ) pytania zgodnym (chyba) chórem (ale online) odpowiedziały:

Asia Guszta, Asia Studzińska i Małgosia Żmijska. Warto ich posłuchać i się zainspirować!

– Pamiętam moje pierwsze zetknięcie z NIEMAPĄ Łodzi w sklepie Pan Tu Nie Stał. Bardzo mi się spodobała grafika i pomysł na taki przewodnik. Jak to się stało, że coś takiego wymyśliłyście?

AG: – Małgosia zadzwoniła do mnie wiosną 2015 z propozycją spotkania w sprawie nowego pomysłu. Prowadzę z Maćkiem Blaźniakiem studio graficzne i wydawnictwo Ładne Halo. Zdążyliśmy się już poznać przy współpracy z Łódź Design Festivalem, którego Małgosia była dyrektorką kreatywną. Na spotkanie przyszła też Asia Studzińska z malutką Polą w wózku. I tak zaczęły się knowania. Okazało się, że dziewczyny chcą zrobić łódzki przewodnik dla dzieci, po mieście i lokalnej gwarze. Zdaje mi się, że jedną z pierwszych roboczych nazw był nawet Maposłów. My akurat specjalizujemy się w wydawnictwach dla dzieci, więc połączyliśmy siły.

fot. Ładne Halo

: – W podobnym czasie zostałyśmy z Asią S. mamami. Przyjaźnimy się od dawna i razem pracowałyśmy przez wiele lat w ART_Inkubatorze przy wielu łódzkich wydarzeniach. Znałyśmy więc świetnie miasto. Zaskoczyło nas jednak jak zmieniła się perspektywa, kiedy zostałyśmy mamami. Okazało się, że nie do końca wiadomo gdzie wybrać się z dziećmi, gdzie jest infrastruktura i gdzie będą czuły się swobodnie. Zaczęłyśmy się też zastanawiać jak opowiedzieć im o Łodzi, tak bardzo naszej i ulubionej. Intuicyjnie zaczęłyśmy więc myśleć o języku, kuchni i lokalnych ciekawostkach.

AS: – Zaczęliśmy się wszyscy spotykać: w kawiarniach, parkach z wózkami i w pracowni Ładne Halo. Przeglądaliśmy dużo książek dla dzieci i sprawdzaliśmy co jest dostępne, a co wciąż stanowi lukę. To Maciek zasugerował format mapy i nazwę NIEMAPA, a my skupiłyśmy się na wypracowaniu zawartości, czyli zmiksowaniu wszystkiego co chcemy opowiedzieć i co lubią dzieci, z tym czego oczekują rodzice. Na początku badałyśmy zapotrzebowanie i zbierałyśmy pomysły po prostu wśród naszych znajomych rodziców z dziećmi i ta formuła konsultowania się z lokalnymi rodzicami już z nami została. 

fot. Ładne Halo

AG: – Dlatego korzystając z okazji, że przymierzamy się do leśnego przewodnika po naszym województwie (łódzkim oczywiście) mamy pytanie do Ciebie i Twoich czytelniczek/czytelników o ulubione leśne miejsca w łódzkiem. Albo o to jakiej wiedzy na ten temat Wam brakuje i by się przydała.

– Wiem, że stworzenie takiej NIEMAPY to długi proces. Jak on zazwyczaj wygląda i kto jest niezbędny, żeby powstała? 

: – Jednym z moich żywiołów jest budowanie interdyscyplinarnych zespołów, w których fajni, otwarci ludzie o bardzo różnych kompetencjach wzajemnie się inspirują. Już wcześniej pracowałam na pograniczu sztuki, designu i biznesu i to się przydało w rozwinięciu NIEMAPY, ale też innych naszych projektów. Zaczynam od pozyskania partnera, w przypadku NIEMAP to najczęściej urzędy miast czy województw, ale też instytucje i firmy komercyjne. Dzięki temu, że partnerzy finansują projekt i produkcję – NIEMAPY trafiają do mieszkańców w większości bezpłatnie. Z drugiej strony partnerzy zyskują atrakcyjny, fajnej jakości produkt do budowania pozytywnego wizerunku, relacji z mieszkańcami czy edukacji.

AS: – Kiedy mamy już zlecenie przychodzi czas na research, konsultacje z lokalnymi rodzinami, instytucjami, często też ekspertami. Na początku zajmowałyśmy się tym z Małgosią, a teraz robi to głównie Asia G., po czym razem wybieramy: na które miejsca, atrakcje, słowa czy potrawy chcemy postawić. Wspólnie piszemy teksty, które skrupulatnie poprawia językowo nasza kochana korektorka Asia Krukowska z Białegostoku (tak, to już trzecia Asia w zespole, a bywa ich jeszcze więcej!). Przywiązujemy dużo uwagi do fajnych, angażujących dzieci, krótkich tekstów i pomysłów na zadania dla nich, bo zależy nam by poczuły się eksploratorami, ale też współtwórcami NIEMAP. Później wkracza jeden z naszych super zdolnych ilustratorów i sprawia, że wszystko wygląda wspaniale.

fot. Ładne Halo

AG: – Do tej pory w zespole NIEMAPY są z nami: ilustratorka i dwóch ilustratorów. Patricija Bliuj-Stodulska rysuje i projektuje zwykle NIEMAPY leśne i regionalne jak np. Dolnego Śląska czy Mazowsza. Maciek Blaźniak rysuje NIEMAPY miejskie, a Przemek Liput wspiera nas w nietypowych projektach, takich jak np. NIEMAPA KONTRA ZARAZKI, która powstała w 2020 w odpowiedzi na pandemię. Ja oprócz researchu i pisania tekstów zajmuję się współpracą z nimi, a później przekazuję pliki pani Adriannie z drukarni, która szczęśliwie wydrukowała z nami już około 300 tysięcy egzemplarzy i czujemy, że też jest częścią zespołu. Kiedy NIEMAPY są gotowe jadą do partnerów, niewielka część nakładu trafia na sprzedaż, a my ruszamy z kampanią promocyjną, którą kieruje Asia S.

fot. Ładne Halo

– Ale, ale… NIEMAPY to tylko jeden z elementów Waszej działalności. Dwa lata temu byliśmy na wystawie Ekoeksperymetarium (cudownej zresztą) w Łodzi. Czym jeszcze zatem się zajmujecie?

AS: – Równolegle z pracą nad pierwszą NIEMAPĄ założyłyśmy z Małgosią kolektyw Mamy Projekt tworzący nietypowe wydarzenia i produkty edukacyjne dla całych rodzin. Oprócz NIEMAP skupiłyśmy się na międzypokoleniowych wystawach edukacyjnych, korzystając z naszych starych doświadczeń z Łódź Design Festivalu czy Fotofestiwalu w Łodzi, ale też nowych doświadczeń jako mam, które chcą chodzić z dziećmi na wystawy. A jak wiadomo, dzieci najlepiej czują się, ale też i uczą się w działaniu, eksperymentowaniu i zabawie. Pamiętamy o tym zarówno projektując wydawnictwa takie jak NIEMAPA, jak i wystawy.

fot. Ładne Halo

: – Stawiamy na tematy ważne dla nas osobiście. Pierwsza była Akademia Pana Technika, moja wystawa interaktywna, która oswajała dzieci z technologią, wyzwalała żyłkę majsterkowicza, uczyła kreatywnego rozwiązywania problemów. Później wspólnie stworzyłyśmy wystawę Przytul Polskę w swobodny i radosny sposób “oswajającą” patriotyzm, promująca postawy obywatelskie i dialog. Ekoeksperymentarium to wystawa w formie pełnego zadań i niespodzianek mieszkania w którym uczymy ekologicznych nawyków i pokazujemy, że każdy może mieć swój wpływ na ochronę środowiska. Dla rodzin z nieco starszymi dziećmi powstała wystawa Przeciek we wrocławskim Hydropolis, edukująca o problemach z wodą. Przy okazji NIEMAP zorganizowałyśmy też kilka wystaw o niektórych miastach: Zabrzu, Gdyni, Gdańsku i Poznaniu. W Łodzi w 2018 była taka wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

fot. Ładne Halo

– Intryguje mnie jedna kwestia. NIEMAPA jest papierowym produktem do sprzedaży. Ale można ją też pobrać za darmo w wersji elektronicznej. Czemu? Co Wam przyświecało?

AG: – Od początku zależało nam, by NIEMAPA była produktem inkluzywnym, dostępnym dla wszystkich. Mieszkańcy mogą je otrzymać bezpłatnie we wskazanych przez partnerów punktach. Do sprzedaży trafia tylko ich część z myślą o turystach czy amatorach ładnych wydawnictw. Można je też pobrać na telefon przed spacerem, a w domu wydrukować do wypełniania przez dzieci. Każdy może korzystać z nich na swój sposób. Dla tych, którzy cenią ich estetyczną stronę mamy też w sprzedaży plakaty i inne drobiazgi. W Pan Tu Nie Stał była przez jakiś czas seria ubranek dla dzieci z łódzką architekturą prosto z NIEMAPowych rysunków (To były świetnej jakości ubranka, nabyliśmy drogą kupna takie body dla Młodego, które trafiło do pamiątkowego pudełka – przyp. Roksana).

AS: – Poza tym przestrzeń online’owa to dla nas ważny obszar działalności. W Mamy Projekt staramy się też tworzyć dla dzieci wartościowe produkty online, których wciąż brakuje lub są niskiej jakości. Rok 2020 zweryfikował nieco naszą koncepcję działalności, musiałyśmy wstrzymać planowane wystawy, ale za to bardziej skupiłyśmy się na sferze online właśnie. Tak powstała gra online ekoeksperymentarium.pl z całym programem edukacji ekologicznej dla szkół, rodzin w edukacji domowej i wszystkich zainteresowanych ochroną środowiska. Zapraszamy do naszych pokojów eko-zagadek, gdzie dzieci mogą ciekawie spędzić czas i poznać wiele ekologicznych domowych trików.

fot. Ładne Halo

: – Ekoeksperymentarium online to świetna przygoda i zupełnie nowe wyzwanie dla nas. Udało nam się namówić do współpracy fajnych partnerów, od których dużo się nauczyłyśmy, a patronatu udzieliło nam nawet Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Tak jak wszyscy czekamy jednak z tęsknotą na spotkania w realu i kolejne wyzwania. Mamy sporo planów, więc zapraszamy do śledzenia nas w social mediach!

Pozytywna energia, super podejście do nauki i zabawy z dziećmi i DARMOWE produkty to coś, o czym warto pamięć. I korzystać ile się da! Polecamy zajrzeć do ich miejsc w sieci i wybrać coś dla siebie. Rodzinny spacer z NIEMAPĄ czy domowa zabawa z Ekoeksperymentarium na pewno urozmaicą niejedną wspólną chwilę. My uwielbiamy!

Zapraszamy też na naszą relację z wizyty w Ekoeksperymentarium:

2 komentarzy Dodaj swój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.