Muzeum IKEA w Szwecji, w miejscowości Älmhult. Ilu z Was słyszało w ogóle, że takie miejsce istnieje? Sądzę, że niebyt wielu. A tymczasem przecież każdy z nas zna ten kultowy sklep. I większość ma w domu jakieś rzeczy tam zakupione. Jeśli w domu są dzieci, z dużym prawdopodobieństwem macie niezniszczalne krzesełka do karmienia albo podesty do łazienki. My (pokolenie lat 80-tych) pamiętamy ten czas, kiedy IKEA dopiero raczkowała w Polsce. Każdy chciał mieć ten kultowy drewniany mały ołówek z napisem IKEA dawany w sklepie za darmo. Ale trzeba było jechać aż do Janek pod Warszawę, to trochę daleko z Łodzi. Jak ktoś się tam wybierał, to zawsze przywoził kilka więcej do podziału.
IKEA to ikona naszych czasów i kawał historii życia. Historii tego, jak wyglądały nasze domy 20 lat temu i tego jak wyglądają teraz. Ta podróż w przeszłość była dla nas niesamowita, pełna wspomnień, mimo że w samym muzeum byliśmy pierwszy raz. I jedyne czego żałujemy, to że straciliśmy wszystkie zdjęcia z aparatu zrobione podczas zwiedzania. Zostało nam tylko to, co cyknęliśmy telefonami, ale mamy nadzieję, że mimo wszystko zachęcimy Was do zaplanowania tego miejsca na Waszej trasie.
Muzeum IKEA w Szwecji znajduje się w budynku, gdzie od 1958 do 2012 roku był pierwszy sklep tej sieci. Zewnętrzną elewację wyremontowano i przywrócono jej pierwotny wygląd. Przed muzeum znajduje się duży bezpłatny parking, a po zwiedzaniu można zjeść obiad w restauracji takiej, jaką doskonale znamy z naszej codzienności. Obok jest też hotel, podobno ma zniżki dla członków IKEA Family.
Historia IKEA i jej założyciela Ingvara Kamprada opowiedziana wystawami
Pierwsza z nich, „Our roots”, pokazuje korzenie i historyczne obiekty biednej, starej szwedzkiej wioski. Jest interaktywna, można tam na przykład ubić masło (używając do tego projekcji i hologramów). Ludzie, nie mając pieniędzy żeby kupić potrzebne rzeczy, często musieli stworzyć je sobie sami. Robili przedmioty piękne i użyteczne. Kontynuacją tej historii jest kolejna sala, w które widzimy już bardziej nowoczesne wnętrza, czyste, dobrze rozplanowane i spełniające oczekiwania zmieniającego się społeczeństwa szwedzkiego. Ale nie są to jeszcze pomieszczenia IKEA, a tylko po prostu odzwierciedlenie stylu życia Szwedów tamtych czasów.
Druga wystawa to „Democratic Design”. Tutaj można dotknąć, sprawdzić jak coś działa, zobaczyć jak są testowane sprzęty IKEA. Doświadczyć tego, że funkcjonalność, jakość, design mogą łączyć się z niską ceną. Bardzo ciekawa część dla dzieci, na pewno nie będą się tu nudzić. Mogą eksperymentować do woli! Wciskać przyciski, sprawdzać ceny czy siadać na wielkim krześle.
Trzecia część to „IKEA Through the Ages”. Podróż przez historię od lat 40-tych do teraźniejszości. Od małego sklepu w Älmhult do wielkiej światowej marki. Ekspozycja po ekspozycji odkrywamy zmiany, jakie zachodziły w domach. Jak wyglądały wnętrza, jakich sprzętów ludzie używali na przestrzeni dekad. Niesamowita podróż, bardzo nam się podobało odkrywanie tej wystawy. Porównywanie wnętrz z różnych okresów daje niesamowity wgląd w historię designu. I to w muzeum sklepu meblowego. WOW!
PS Patrzcie też na sufit, tam również powstały pokoje.
Czwarta wystawa jest poświęcona założycielowi, Ingvarowi Kampradowi. Mnóstwo starych zdjęć i oryginalnych mebli dokumentuje tą historię, a my możemy dowiedzieć się więcej o tym, kim był ten człowiek. Na kilku filmach sam Ingvar opowiada o swoim dzieciństwie, sukcesach i pomyłkach.
Dłuższą chwilę spędziliśmy w sali, w której można było wygodnie usiąść i zobaczyć projekcję filmu o życiu w małej szwedzkiej wiosce. Bardzo nam się podobało. Na wystawie „IKEA Through the Ages” znaleźliśmy nawet polskie akcenty, jak plakat zespołu Mazowsze. Szukaliśmy również dat otwarcia kolejnych sklepów IKEA w Polsce, to była super zabawa na spostrzegawczość.
W muzeum IKEA w Szwecji jest miejsce, gdzie można wygodnie usiąść na sofach, a dzieci mają do dyspozycji drewniane ikeowskie zabawki. Zbudowaliśmy cały tor kolejowy z infrastrukturą, a potem chyba z pół godziny musieliśmy po nim jeździć. Zarządzenie młodego maszynisty, z nim się nie dyskutuje 😉 . Oprócz tego wiele eksponatów można dotknąć, sprawdzić jak działają albo pobawić się nimi. Super sprawa w przypadku wizyty z dzieckiem.
*obecnie na stornie muzeum jest informacja, że wystawy „IKEA through the ages” i „The many sides of Ingvar Kamprad” są w przebudowie i będą otwarte na wiosnę 2023.
IKEA Muzeum Internetowe
Znak obecnych czasów to przenoszenie wielu rzeczy do sieci. Idąc tym tropem IKEA stworzyła oddział swojego muzeum w… internecie. Bardzo ciekawie zrobione, ze zdjęciami, filmami i nagraniami audio prowadzi nas przez historię marki. Możemy też zajrzeć do katalogów i zobaczyć jak zmieniały się przez lata. To gratka dla każdego fana wnętrzarskiego designu. Na tej stronie internetowej można odpłynąć na wiele godzin 🙂 .
Ciekawostka o nazwie IKEA
I – Ingvar (imię założyciela)
K – Kamprad (nazwisko założyciela)
E – Elmtaryd (nazwa rodzinnej farmy)
A – Älmhult (miasto pierwszego sklepu IKEA)
Wiedzieliście o tym? My nie!
A wiedzieliście, że w latach 60-tych Ingvar Kamprad podpadł lokalnym rzemieślnikom, bo za dobrze mu szło z nowym modelem biznesowym (możliwość kupienia mebli od ręki, a nie tylko na zamówienie) i przy tym chciał zbyt mocno obniżyć ceny mebli? Musiał szukać producentów poza Szwecją i znalazł ich… w Polsce, w Radomiu! To bardzo pomogło w rozwoju marki.
Godziny otwarcia
Codziennie 10-18 (ale zawsze przed wizytą warto jeszcze to zweryfikować na ich stronie www)
Cennik
Dorośli – 60 SEK (ok 25 zł),
Dorośli 60+ – 55 SEK (ok 23 zł),
Dzieci i młodzież do 18 lat – Gratis,
Pracownicy IKEA i ich najbliższa rodzina – Gratis.